Dron zbada stan powietrza w Łodzi. Nowy sprzęt do walki ze smogiem

W magistracie odbył się pokaz nowego sprzętu do walki ze smogiem. Dron wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomiarowy przygotowali specjaliści z Politechniki Łódzkiej.

fot. Jesika Ciapa / UMŁ
Jak podkreśla dr inż. Robert Cichowicz, przyrząd jest bardzo dokładny

- Chcemy skorzystać z inicjatywy podjętej przez Politechnikę Łódzką, zakupując i realizując program dotyczący badania zanieczyszczenia powietrza. A współpraca, którą planujemy zawiązać będzie wieloletnia - informuje Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska UMŁ.

Miasto od dłuższego czasu poszukiwało sprzętu, który dokładnie, punktowo i obszarowo określałby stan zanieczyszczenia powietrza. Teraz będzie to możliwe. Wśród rejonów, które w pierwszej kolejności będą podlegać sprawdzeniu są: Śródmieście, Ruda Pabianicka, Stare Polesie czy Andrzejów. Pierwsze pomiary mają być przeprowadzone jeszcze w tym sezonie zimowym, najprawdopodobniej do końca lutego. Jednak, żeby było to możliwe trzeba uzyskać pozwolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które jest konieczne do wykonywania lotów dronem wznoszącym się ponad wysokość budynków.

Zamiarem miasta jest też wskazanie miejsc, w których należy skoncentrować działania na rzecz ograniczenia smogu, np. poprzez przyznawanie dotacji mieszkańcom na wymianę źródeł ciepła. - To urządzenie jest w stanie wskazać również, skąd napływa do Łodzi zanieczyszczone powietrze i później osiada na budynkach i ulicach - mówi Krzysztof Honkisz.

Jak podkreśla twórca sprzętu dr inż. Robert Cichowicz, z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Politechniki Łódzkiej, przyrząd jest bardzo dokładny, stąd też jego wysoka cena wynosząca 140 tys. zł. 

- Urządzenie dołączone do drona mierzy zawartość różnych związków i zanieczyszczeń w powietrzu: PM1, PM2,5, PM10 i innych - mówi dr inż. Robert Cichowicz, dodając, że stacja wykonuje pomiary chwilowe, a tylko ich analiza może dać informację, z jakich kierunków napływa zanieczyszczenie.

UMŁ planuje prowadzić systematyczne pomiary jakości powietrza nad miastem m.in. po to, żeby sprawdzać efektywność działań antysmogowych.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt