"Dygot w mieście Łodzi". Weź udział w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne

Ślepy Maks, łódzki półświatek, interesy załatwiane w półmroku miejskiej latarni i mroczna strona ludzkiej natury. To również historia naszego miasta. Teraz łodzianie mają szansę na wspólne stworzenie miejskiego kryminału.

fot. CC0 license
Z nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoni 3 najlepsze teksty

Jedną z możliwych inspiracji tego konkursu może być postać Ślepego Maksa, czyli Menachema Bornsztajna, legendarnego łódzkiego gangstera, Żyda, działającego na terenie Bałut, zwanego też królem dintojry. - O jego losach w przedwojennym mieście można do dziś czytać w kryminalnych kronikach prasowych zachowanych w archiwach - opowiada senator Ryszard Bonisławski, pasjonat historii Łodzi.

Kto szuka inspiracji w lekturze może sięgnąć po "Czarodziejkę" Agnieszki Płoszaj. Autorka, której współczesny kryminał osadzony jest w łódzkich realiach, będzie jedną z jurorek konkursu.

Zainteresowani mogą nadsyłać 5-6 otwierających zdań opowiadania wraz z tytułem (max. pół strony znormalizowanego maszynopisu, tj. max. 900 znaków ze spacjami i znakami interpunkcyjnymi włącznie). Poza miejscem akcji, którym ma być Łódź, organizatorzy nie narzucają żadnych ram.

Z nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoni 3 najlepsze teksty, które zostaną nagrodzone. Zwycięski posłuży do kontynuacji zabawy poprzez analogiczne zmagania na dopisanie następnego fragmentu, a potem kolejnego aż do zakończenia opowiadania.

Prace można nadsyłać do końca września na adres: kulturalnykonkurs@uml.lodz.pl

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Najukochańszym jubilatkom – moc życzeń! 602. rocznica lokacji Łodzi i 202. urodziny ulicy Piotrkowskiej

Tomasz Walczak / BAM

Kosze i wiązanki kwiatów, a przede wszystkim serdeczne życzenia złożyliśmy Łodzi, obchodzącej 29… więcej

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

healthy cities

Dołącz do wyzwania Healthy Cities

MM / KS

Ruszyła piąta edycja wyzwania Healthy Cities, corocznej inicjatywy Grupy LUX MED, która łączy… więcej

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Kontakt