Domy Pomocy Społecznej nie mogą wykupić leków przepisanych przez lekarza na receptę swoim podopiecznym, a domy dziecka - maluchom będącym pod ich opieką. To "efekt" wejścia w życie - 6 czerwca - Ustawy Prawo Farmaceutyczne.
Do tej pory finansowanie takich zakupów brały na siebie DPS oraz domy dziecka - ponieważ recepty były wystawiane na te placówki. Po zmianie prawa - muszą być wystawne imienne na chorego, czyli pensjonariusza lub malucha z domu dziecka.
- A to oznacza, że DPS czy dom dziecka nie może wykupić takiego leku - wyjaśnia Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. - Spada to na samego pensjonariusza. Senior może i zapłaci ze swojej niewielkiej emerytury czy renty. A w jaki sposób lekarstwo ma nabyć dziecko z domu dziecka? Nie ma rodziców, bądź Ci nie interesują się jego losem... Domy pomocy i domy dziecka rocznie przeznaczały na zakup takich leków około 900 tys. zł.
Jaką możliwość mają DPS czy domy dziecka w takiej sytuacji?
- Wezwać pogotowie lub pojechać do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - dodaje mec. Sebastian Bohuszewicz, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. - Nie mają innego wyjścia. Lekarz nie wypisze bowiem recepty na antybiotyk czy lek na serce na DPS czy dom dziecka. Taki sam, ogromny problem mają chociażby fundacje, które opiekują się dziećmi wymagającymi specjalistycznego żywienia, czyli np. mleka kupowanego na receptę w aptece.
Radny Sebastian Bohuszewicz przygotowuje na najbliższą sesję Rady Miejskiej
w Łodzi projekt uchwały - apelu do rządu o natychmiastową zmianę w ustawie.