Dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu w jednej z łódzkich szkół powstała pracownia ceramiczna

Koło garncarskie, piec do wypalania glinianych naczyń, szpatułki, dłuta – wszystko co potrzeba do zrobienia glinianego naczynia znajduje się w pierwszej szkolnej pracowni ceramicznej. Pracownia powstała dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Dzięki Łódzkiemu Budżetowi Obywatelskiemu w SP 70 powstała pracownia ceramiczna
7 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

„Nie święci garnki lepią, ale i sportowcy też” – to projekt zrealizowany w Szkole Podstawowej nr 70 w Łodzi. W ramach projektu powstała pracownia ceramiczna, sala do tenisa stołowego, a także szatnie. Koszt całego projektu to ponad 1,2 mln zł. W ramach projektu wyremontowane zostały pomieszczenia w szkolnej piwnicy, a w jednym z nich powstała pracownia ceramiczna, której wyposażenie kosztowało ponad 40 tys. zł.

- Ta myśl o pracowni kiełkowała już od wielu lat. Kiedy pojawił się w Łodzi Budżet Obywatelski, trzeba było w pewnym momencie przekuć ją na ideę budżetu. I tak oto jesteśmy w pracowni, w której już odbyły się pierwsze lekcje. – mówi Bogumiła Cichacz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 w Łodzi.

Ze względu na covid z sali na razie korzystają tylko dzieci ze szkoły. Kiedy zagrożenie epidemiologiczne minie, z pracowni będą mogły korzystać różne grupy – od dzieci innych szkół, przez studentów, aż po seniorów. W pracowni dzieci uczą się lepić z gliny przy pomocy koła garncarskiego, jak i ręcznie.

- Zaczyna się od rzeczy najprostszych, czyli od zapoznania się z gliną, od samego dotyku, od posługiwania się najprostszymi narzędziami, takimi jak szpatułka, patyczek zaostrzony, na późniejszym etapie wałek do ciasta. I one już pozwalają na wykonanie pierwszych form rzeźbiarskich. Dzieci bardzo fajnie, relaksująco reagują na zajęcia, które przy stołach prowadzimy, gdzie lepią ręcznie.  - mówi Marcin Wojtczak – opiekun pracowni ceramicznej w SP nr 70 w Łodzi.

- Są to zajęcia sensoryczne, czyli dzieci które mają nadwrażliwość dotykową oswajają się z gliną, która jest przyjazna, ciepła pod wpływem rąk - mówi Urszula Śmiechowska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 70 w Łodzi.

Głosowanie w kolejnej VIII edycji Budżetu Obywatelskiego – już za niecały miesiąc. Od 6 do 16 listopada będzie można głosować papierowo, od 6 do 30 listopada elektronicznie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zachęcamy i apelujemy o oddawanie głosów elektronicznie. Informacje na temat Budżetu Obywatelskiego oraz zgłoszone przez łodzian projekty można znaleźć na stronie internetowej budżetu www.lodz.pl/bo.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt