Łódzkie ZOO
Ogród zoologiczny powstał w parku na Zdrowiu, po dość długich debatach o jego lokalizacji w 1938 r. Zaprojektował go Stefan Rogowicz, naczelnik Wydziału Plantacji łódzkiego magistratu w ramach szerszej koncepcji zagospodarowania wielkiego zielonego terenu Polesia Konstantynowskiego.
Pierwszymi zwierzętami były jelenie, sarny, owce i kaczki, a ponieważ ogród funkcjonował niezmiennie przez okres okupacji, do końca wojny wzbogacił się o 117 nowych gatunków, w tym o zwierzęta egzotyczne, takie jak słoń, tygrys, lwy, hieny, wilki, pawiany. Nieustająco rozbudowywano infrastrukturę, a w początkach lat 50. XX wieku ogród powiększono o 7 ha. Powstały: dział ptaków, zwierząt kopytnych, drapieżnych i małp, a w kolejnych latach jeszcze: dział małych ssaków (1954), akwarium (1956), wiwarium (1956), wybieg dla dzikich kotów (1968), niedźwiedziarnia i żyrafiarnia (lata 80.). W latach 90. i w ostatnich dekadach poczyniono szereg inwestycji, m.in. w akwarium, pomieszczeniach dla jeleni , zbudowano ptaszarnię, motylarnię i wiele innych udogodnień. Obecnie teren przebudowywany jest pod nowoczesne Orientarium, które pozwoli podziwiać egzotyczne zwierzęta i rośliny w nowych komfortowych warunkach, przy pomocy nowoczesnych rozwiązań.
![Fotografia wykonana w łódzkim ZOO przedstawia białego niedźwiedzia w klatce. Zdjęcie Ignacego Płażewskiego z domeny otwartej Muzeum Miasta Łodzi. Fotografia wykonana w łódzkim ZOO przedstawia białego niedźwiedzia w klatce. Zdjęcie Ignacego Płażewskiego z domeny otwartej Muzeum Miasta Łodzi.](/files/public/_processed_/b/c/csm_800px-Ignacy_Plazewski__Bialy_niedzwiedz_w_klatce_lodzkiego_ZOO__I-4720-1_ea16fc8732.jpg)
Kina
W Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźć można ciekawe zdjęcie – grupka dzieci przygląda się plakatowi filmowemu, zapowiadającemu western z popularnym aktorem Jackiem Hoxie, gwiazdą kina niemego. Trudno ocenić, jak wiele dzieci w dwudziestoleciu międzywojennym mogło pozwolić sobie na bilet do kina. Filmy wyświetlano jednak w Łodzi prawie od początku istnienia kinematografii. Do wybuchu I wojny światowej stałych, choć krótko działających kin było ich 17. W II RP funkcjonowało ich również 17, głównie przy ul. Piotrkowskiej (Arkadia), Tuwima (Odeon i Luna), Traugutta (Grand-Kino). Do 1939 roku było ich 30, a po wojnie kilkanaście. W latach 70. inwestowano w Łodzi w kina osiedlowe – nowe wielkie ekrany powstały na ul. Lumumby, Wileńskiej, na Teofilowie i Widzewie.
Obecnie obraz łódzkich kin ogromnie się zmienił – małe sale zastąpiły multipleksy z nowoczesnymi rozwiązaniami, chociaż funkcjonują jeszcze małe kina studyjne, m.in. w Muzeum Kinematografii w Łodzi czy Łódzkim Domu Kultury, popularne jest również, obecnie czteroekranowe kino „Charlie” nastawione na popularniejszy repertuar. Jak wykazały badania z 2008 r., dzisiejszy widz to człowiek, który swoją „karierę kinomana” rozpoczyna w dzieciństwie, chodząc z rodzicami na filmy. Modne były niedzielne poranki filmowe i duże premiery, które w Łodzi najczęściej miały miejsce w kinie „Bałtyk” W Łodzi wspomnieniem po „seansach w małym kinie” była np. wystawa czasowa z 2011 r. o Kinie Nowej Przygody, gdzie pokazano dziesiątki ręcznie malowanych plakatów z zasobów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Były to przeważnie afisze z popularnych w latach 80. filmów, takich jak „Gwiezdne Wojny”, „Indiana Jones”, „E.T”, „Obcy” czy „Critters”.
![Łódzkie dzieci z lat 20. przed afiszem kinowym. Z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Łódzkie dzieci z lat 20. przed afiszem kinowym. Z Narodowego Archiwum Cyfrowego.](/files/public/_processed_/f/6/csm_hoxie2_01_270bbdc6f7.jpg)
![Z wystawy o Kinie Nowej Przygody w Muzuem Kinematografii,w Łodzi 2011 r. Z wystawy o Kinie Nowej Przygody w Muzuem Kinematografii,w Łodzi 2011 r.](/files/public/_processed_/d/9/csm_news18752_1309938522_d40caf7c78.jpg)
Teatry lalkowe
Łódź poszczycić się może funkcjonowaniem aż dwóch teatrów lalek. Od ponad 70 lat zabierają one dzieci w krainę baśni. Teatralną magię na scenach „Arlekina” czy „Pinokia” kreują misternie zdobione lalki, ale również – w ostatnich latach – nowoczesne efekty specjalne i teatr przedmiotu, który udowadnia, że niezwykłe opowieści można budować przy pomocy najprostszych rzeczy. Historię łódzkich lalek można poznać także w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, które posiada ogromny zbiór kukiełek z różnych okresów łódzkiego teatru.
Najstarszym w Łodzi teatrem jest „Pinokio”, który powstał w 1945 w Centralnym Robotniczym Domu Kultury przy ul. Piotrkowskiej 243 jako Teatr Kukiełek. Twórczynią była Maria Janic, która 24 lata pełniła funkcję dyrektora teatru. Pierwsza premiera „Bajowe bajeczki i świerszczowe skrzypeczki” odbyła się już 1 maja 1945 r.
Po 5 latach teatr przeniósł się do siedziby przy ul. Kopernika 16 i rozpoczął działalność pod nazwą Państwowy Teatr Lalek „Pinokio”. Od początku istnienia teatr zrealizował ponad 200 premier, w tym przedstawienia dla dorosłych i (w latach 50.) objazdowe. Słynął z niezwykle starannie wykonanych lalek, które przez wiele lat pokazywano jeszcze w Łodzi w ramach corocznej, stale wzbogacanej o nowości wystawy lalek i fragmentów scenografii.
Druga scena lalkowa powstała w 1948 roku w budynku przy ul. Piotrkowskiej 150. Chodzi oczywiście o Teatr Lalek „Arlekin”, który został założony przez Henryka Ryla – reżysera, lalkarza, społecznika i pedagoga. 10 lat po założeniu sceny przeniosła się ona do secesyjnej kamienicy u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1-go Maja. Dziś, po gruntownym remoncie, to wielka nowoczesna scena wraz z galerią sztuki oraz miejscami do animacji i warsztatów.
„Arlekin” słynął z przedstawień mieszanych, w których marionetkom i kukiełkom towarzyszyli na scenie „żywi” aktorzy. To jeden z nielicznych teatrów na świecie, wciąż kontynuujących technikę marionetek długoniciowych, animowanych z 5-metrowych podestów. Teatr organizował też wiele festiwali, m.in. popularny Festiwal Solistów Lalkarzy, na który przyjeżdżały teatry jednego aktora z całego świata oraz Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt. To za sprawą „Arlekina” przez wiele lat na łódzkich ulicach dzieci mogły oklaskiwać „Niunię” i „Niuńka”, wielkie smoki animowane przez wielu aktorów. Od 2015 łódzki „Arlekin” jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji „AnimArt”. Teatr wystawił łącznie ok. 300 premier, w tym przedstawienia dla dorosłych, kabarety i szopki z udziałem lalek.
![](/files/public/_processed_/0/5/csm_wyspa-bialego-labedzia-6911_-_kopia_fd46312317.jpg)
![](/files/public/_processed_/9/9/csm_historia-cala-o-niebieskich-mi_-_kopia_4352dbf55b.jpg)
![](/files/public/_processed_/b/8/csm_rycerz-zlotego-slonca-1993-2_-_kopia_7254bdbc3f.jpg)
Zdjęcia lalek z popularnych spektakli "Pinokia" z lat 1946 - 1973. Już w latach 40. teatr zachwycał dzieci przedstawieniami opartymi na tradycyjnych kukiełkach. Zdjęcia z Działu Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Lunapark, „Fala” i inne atrakcje
W przemysłowej Łodzi niezwykle ważne były miejsca zielone – parki i otwarte miejsca rozrywki, gdzie można było spędzać wolny czas. W 1974 otwarto, zlikwidowany już obecnie, lunapark w parku na Zdrowiu. Przyciągał on atrakcjami takimi jak 8-metrowy diabelski młyn, tunel strachu, kolejka wysokogórska czy strzelnica. Obecnie w miejscu dawnych karuzel jest nowoczesna strefa sportu i rekreacji, czyli połączenie nowoczesnego placu zabaw i siłowni na wolnym powietrzu.
Amatorzy kąpieli na wolnym powietrzu od 1976 korzystać mogli m.in. w wielkiego kąpieliska „Fala”, bardzo nowoczesnego jak na ówczesne standardy. Kompleks w parku na Zdrowiu liczył 4 baseny, w tym jeden ze sztuczną falą. Były tu wodne place zabaw ze zjeżdżalnią i fontanną, basen olimpijski i karuzela wodna. Obiekt, chociaż bardzo nowoczesny na tamte czasy, nie spełniał norm technicznych i w latach 90. XX w. został zamknięty. Obecnie w tym miejscu stoi nowoczesny Aquapark „Fala”z basenami otwartymi i krytymi, zjeżdżalniami oraz kompleksem spa.
Ponadto dzieci łódzkie zawsze miały do dyspozycji dziesiątki mniejszych parków, Las Łagiewnicki oraz kąpielisko Arturówek. W dawnej Łodzi bardzo popularny był park Helenów, który jeszcze w XIX wieku oferował wiele atrakcji: tor kolarski i korty tenisowe, zwierzyniec (z niedźwiedziami). W archiwach można znaleźć jeszcze inne „perełki” z rozrywek dawnej Łodzi, np. plakat o występie cyrku Sobotta z 1870 r., który miał występować obok pałacu Ginsberga przy ul. Średniej. Zapowiadano: skoki koni, żonglerkę, występy clownów.
Najserdeczniejsze życzenia składamy wszystkim łódzkim dzieciom i tym, którzy wciąż nie czują się „zbyt dorośli” na zabawę w łódzkim teatrze lalek lub wizytę w zoo.
![Plakat zapowiadający występ cyrku w Łodzi - rok 1870. Z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Plakat zapowiadający występ cyrku w Łodzi - rok 1870. Z Narodowego Archiwum Cyfrowego.](/files/public/_processed_/1/c/csm_58_206_0_-_3058_19656428_1a2d40b657.jpg)
Źródła:
Mordwa S.,Litaszewska A., 2008, Rozwój i funkcjonowanie kin w Łodzi, [w:] A. Rochmińska (red.), Theoretical and Empirical Researches on Services during Socio-Economic Changes, Space-Society-Economy no 8, Wyd. Department of Spatial Economy and Spatial Planning, Łódź, s. 165-174
http://teatrarlekin.pl/pl/teatr
http://archiwum.uml.lodz.pl/miasto/o_miescie/skarby_lodzi/zielony_helenow
Zdjęcia lalek z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.