Dziesięciu wspaniałych. Znamy finalistów konkursu im. Jonasza Kofty

Wyłoniono finalistów III Konkurs Wokalnego im. Jonasza Kofty, który odbywa się w ramach festiwalu OFF Północna.

Patronem konkursu jest Jonasz Kofta, dlatego najlepszy wykonawca otrzymuje statuetkę Jonaszka
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

– Wybór był bardzo trudny. Nie dość, że spłynęło rekordowo dużo zgłoszeń, blisko sto, to ich poziom był bardzo wysoki – mówi Krzysztof Wawrzyniak, pomysłodawca Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. – O przejściu do finału zdecydowały umiejętności wokalne i aktorskie, dzięki którym młodzi artyści potrafili wywołać emocje i piosenką opowiedzieć pewną historią – wyjaśnia. Finałowa dziesiątka spotka się na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, by przed mistrzowskim jury powalczyć o statuetkę Jonaszka, pieniądze i występ w czasie festiwalu OFF-Północna. Finał 18 kwietnia.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i widać to w nadesłanych zgłoszeniach. Najwięcej spłynęło ich z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi.  Uczestnicy musieli zaprezentować dwa utwory, w tym jedną piosenkę autorstwa Jonasza Kofty. Najczęściej sięgali po przeboje, takie jak „Pamiętajcie o ogrodach” czy „Samba przed rozstaniem”, ale zgłaszali też nieco mniej znane utwory, jak „Moja paranoja”. 

Do kolejnego etapu, zakwalifikowali się: Dominik Bobryk, Leszek Andrzej Czerwiński, Monika Daukszo, Joanna Dubińska-Zakrzewska, Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub, Sara Lityńska, Mariusz Mrówka, Krzysztof Pilch, Dorota Sacewicz oraz Bartłomiej Wiater.

Wybrana na podstawie mailowych zgłoszeń grupa uczestników wystąpi przed jury, któremu przewodzić będzie Wojciech Kościelniak. W gronie oceniających znajdą się też: Piotr Kofta, Konrad Imiela, Jakub Szydłowski, Cezary Studniak, Beata Olga Kowalska, Marcin Januszkiewicz oraz Krzysztof Wawrzyniak.

Patronem konkursu jest Jonasz Kofta, dlatego najlepszy wykonawca otrzymuje statuetkę Jonaszka. Przewidziane są też nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma 3 000 złotych, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 2 000 i 1 000 złotych.

Laureaci wystąpią w czasie finałowego koncertu Festiwalu Off-Północna, w ramach którego organizowany jest Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.

Sam festiwal, którego piąta edycja odbędzie się online w dniach 10-18 kwietnia 2021 roku to przegląd małych form wokalno-aktorskich, mający pokazać różnorodność form teatru muzycznego w Polsce.

Na jego program złożą się cztery spektakle, finał konkursu piosenki aktorskiej, a także nadawane przez teatralne Radio Lutnia spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny.

Pierwszego dnia na www.offpółnocna.com oraz w kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczyć będzie można recital „Uwaga! Tu obywatelka!” Karoliny Micuły z Wrocławia, która zaprezentuje wybrane utwory Grzegorza Ciechowskiego i Kory Jackowskiej, podane w nowej jazzującej oprawie.

Dzień później „Złota rybka przed 40”. Magdalena Bochan-Jachimek na warsztat bierze swoje własne plany i pragnienia.

W kolejny weekend, w sobotę 17 kwietnia, wirtualna scena OFF-Północnej należeć będzie do stołecznego teatru Potem-o-tem. „Powierzchnie gładkie” to rozgrywająca się w wirtualnej przestrzeni historia o miłości, strachu, niepewności, kłamstwie i autokreacji — o tym, co daje i zabiera nam internet. 

Na finał, 18 kwietnia, oprócz koncertu online laureatów konkursu obejrzeć będzie można spektakl „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Dostęp do wydarzeń jest bezpłatny, od momentu publikacji, będą one dostępne przez 48 godzin. Osoby, które kupiły bilety i karnety na tegoroczną lub ubiegłoroczną edycję mogą dokonać zwrotu w kasie Teatru Muzycznego w Łodzi w godzinach pracy teatru. Bilety i karnety zakupione przez Bilety24.pl będą zwracane automatycznie.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt