EKG bez wychodzenia z domu. Łódź stawia na teleopiekę

Łódzcy seniorzy będą mogli bezpłatnie skorzystać z kompleksowej zdalnej opieki medycznej. Pacjenci z problemami kardiologicznymi będą monitorowali swój stan zdrowia w domu – korzystając m.in. z przenośnego EKG.

6 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

- Łódź ponownie stawia na teleopiekę, czyli zdalne monitorowanie zdrowia w domu pacjenta. Taka opieka nie zastąpi wizyty u lekarza, badań w poradni czy nawet szpitalu. Ale zapewnia przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w domu - szczególnie naszym seniorom. A w niektórych przypadkach nawet odsuwa od osoby starszej konieczność pobytu w instytucji czy konieczność posiadania stałej opieki w domu. Tę stał "opiekę" zapewniają bowiem "urządzenia", które na bieżąco - choć zdalnie - monitorują ludzie, m.in. lekarze. Tym razem dla naszych seniorów, razem z firmą Comarch, będziemy mieć m.in. urządzenia do robienia EKG - bez konieczności wychodzenia z domu. Z teleopieki skorzystają pacjenci naszego Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera. To nie pierwsza współpraca naszego miasta oraz firmy Comarch w zakresie teleopieki. Podobny projekt prowadziliśmy razem 3 lata temu.
Zaś dziś, ok. 2000 łódzkich seniorów korzysta ze specjalnych opasek na ręce, które monitorują ich stan 24 godziny na dobę. Teleopieka to przyszłość. A w Łodzi, m.in. dzięki współpracy miasta z takimi partnerami jak Comarch - teraźniejszość medycyny - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Program ruszy od początku stycznia 2020 r. i potrwa trzy miesiące. Zakłada objęcie miesięcznym monitoringiem 60 pacjentów Miejskiego Centrum  Medycznego im. Jonschera.

- Kwalifikacja do programu będą prowadzili pracownicy naszych poradni przy ul. Leczniczej 6 oraz Zakrzewskiej 56/58 – dodaje Konrad Łukaszewski, dyrektor MCM im. Jonschera. Każdy z uczestników projektu otrzyma od firmy Comarch zestaw składający się z:

  • tabletu z dedykowaną aplikacją,
  • wagi z analizą składu ciała,
  • rejestratora event EKG,
  • pulsoksymetru.

Aplikacja do obsługi zestawu jest intuicyjna i dostosowana do potrzeb seniorów. Przypomina o zażyciu leków, pomiarach parametrów i dokładnie pokazuje, w jaki sposób je wykonać. Informacje automatycznie przesyłane są do centrum opieki medycznej Comarch. Pracownicy centrum analizują wyniki przeprowadzonych badań, a w razie potrzeby kontaktują się z pacjentem lub Miejskim Centrum Medycznym.

- Cieszymy się, że po raz kolejny możemy dostarczyć rozwiązania telemedyczne mieszkańcom Łodzi. Wierzymy, że jest to sposób na usprawnienie systemu opieki medycznej i realne wsparcie lekarzy i pacjentów. – dodaje Marcin Romanowski, Prezes zarządu Comarch Healthcare S.A.
Dzięki systemowi zdalnej opieki medycznej stan zdrowia pacjentów jest regularnie monitorowany poza szpitalem. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo dla chorych - równocześnie odciążając placówki medyczne.

Po zakończeniu 30-dniowego telemonitoringu odbędzie się wizyta podsumowująca, na której lekarz ponownie skontroluje stan zdrowia pacjenta.
W latach 2016-2017 Comarch Healthcare, Urząd Miasta Łodzi i Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera realizowały projekt „Miasto Zdrowia”. 240 pacjentów zostało objętych zdalną opieką kardiologiczną, pulmonologiczną i diabetologiczną oraz przeprowadzono 1500 badań przesiewowych w łódzkich szkołach. Pilotażowy projekt trwał 6 miesięcy i był pierwszym programem telemedycznym na tę skalę w regionie. Rozwiązania telemedyczne pilotażowo wykorzystane były również w dwóch domach opieki społecznej.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt