Elewacja jak 125 lat temu

Kościół przy pl. Wolności to jeden z najstarszych łódzkich zabytków. Właśnie trwa jego remont. Odnawiany jest dach, a budynek czeka kolorystyczna metamorfoza. Podczas badań konserwatorskich tynku na elewacji okazało się, że pierwotnie barwa kościoła była zbliżona do pomarańczowej.

Jak będą wyglądały fasady świątyni po remoncie? Jeszcze nie wiadomo. Obecnie wykonywane są próby kolorystyczne. Decyzja zapadnie do końca miesiąca. Następnie rozpocznie się malowanie.

- Szukamy w tej chwili koloru, który byłby najbliższy pierwowzorowi. Dlatego czeka nas rewolucja w patrzeniu na ten kościół - mówi ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego.

Kapitalny remont elewacji kościoła oraz kopuły i tamburu, który ma potrwać około 4 lat, jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, Archidiecezję Łódzką, Parafię pw. Zesłania Ducha Świętego.

- Kościół będzie pomalowany w jednolitym kolorze. A ponieważ zdajemy sobie sprawę z jego usytuowania, gabarytów i tego, że jego kolor zdominuje i będzie organizował otoczenie u wlotu na ulicę Piotrkowską przy pl. Wolności, dlatego wybór nie jest sprawą prostą. Dlatego decyzję podejmujemy komisyjnie - mówi Marzena Otto z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Świątynia przy Piotrkowskiej 2 wybudowana została w latach 1889-1891 jako kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. Zastosowano styl eklektyczny z przewagą cech neorenesansowych z zastosowaniem elementów romańskich (okna). Autorzy projektu to Otto Gehlig oraz Hilary Majewski. Kościół zbudowany został na planie krzyża greckiego, o równych ramionach (30m x 29m), z cegły. Zgodnie z ogólnym charakterem z zewnątrz zdobi go 6 wieżyczek, z których 4 większe ustawione na narożach, o stożkowych hełmach zwieńczonych krzyżami, a po środku dachu nad nimi góruje kopuła zakończona krzyżem. Dachy i hełmy wieżyczek pokryte są blachą cynkową. Do wnętrza kościoła prowadzą wejścia z trzech stron. Jako świątynia rzymskokatolicka poświęcona została 1 stycznia 1945 r. przez prałata Jana Zdziowskiego. (pz)

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt