Jak będą wyglądały fasady świątyni po remoncie? Jeszcze nie wiadomo. Obecnie wykonywane są próby kolorystyczne. Decyzja zapadnie do końca miesiąca. Następnie rozpocznie się malowanie.
- Szukamy w tej chwili koloru, który byłby najbliższy pierwowzorowi. Dlatego czeka nas rewolucja w patrzeniu na ten kościół - mówi ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego.
Kapitalny remont elewacji kościoła oraz kopuły i tamburu, który ma potrwać około 4 lat, jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, Archidiecezję Łódzką, Parafię pw. Zesłania Ducha Świętego.
- Kościół będzie pomalowany w jednolitym kolorze. A ponieważ zdajemy sobie sprawę z jego usytuowania, gabarytów i tego, że jego kolor zdominuje i będzie organizował otoczenie u wlotu na ulicę Piotrkowską przy pl. Wolności, dlatego wybór nie jest sprawą prostą. Dlatego decyzję podejmujemy komisyjnie - mówi Marzena Otto z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Świątynia przy Piotrkowskiej 2 wybudowana została w latach 1889-1891 jako kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy. Zastosowano styl eklektyczny z przewagą cech neorenesansowych z zastosowaniem elementów romańskich (okna). Autorzy projektu to Otto Gehlig oraz Hilary Majewski. Kościół zbudowany został na planie krzyża greckiego, o równych ramionach (30m x 29m), z cegły. Zgodnie z ogólnym charakterem z zewnątrz zdobi go 6 wieżyczek, z których 4 większe ustawione na narożach, o stożkowych hełmach zwieńczonych krzyżami, a po środku dachu nad nimi góruje kopuła zakończona krzyżem. Dachy i hełmy wieżyczek pokryte są blachą cynkową. Do wnętrza kościoła prowadzą wejścia z trzech stron. Jako świątynia rzymskokatolicka poświęcona została 1 stycznia 1945 r. przez prałata Jana Zdziowskiego. (pz)