Taka wizyta jest jednym z elementów procesu aplikowania o ten tytuł. W piątek, 7 kwietnia już po zakończeniu wizyty gości z Paryża jej efekty podsumowali na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Jai-Chul Choi, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw, Sekretarz Generalny Międzynarodowego Biura Wystaw Vincentem Loscertales, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński, będący Pełnomocnikiem RP ds. Organizacji Expo i Paweł Lewandowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa.
- Odbyliśmy wiele spotkań z przedstawicielami między innymi trzeciego sektora, związkami, przedsiębiorcami, społecznością Łodzi akademickiej i przede wszystkim mieszkańcami. Aspekt społeczny dla tych wszystkich działań jest dla nas istotny. W tym tkwi idea Expo. Wierzę, że delegaci BIE wyjeżdżają przekonani, że środowiska te już niemal stoją i czekają na ubieganie się i realizację wystawy. To szansa dla Łodzi i Polski. Chcemy ją wykorzystać, pokazując uśmiechniętą twarz naszego fajnego miasta i fajnego, rozwijającego się kraju. Delegatów oczywiście zapraszamy wcześniej, ale na pewno spotkamy się w czerwcu 2022 roku - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
- Dla Polski, dla Łodzi i całego społeczeństwa wystawa Expo 2022 jest ważna. To wspólny wysiłek, podejmowany przez rząd i samorząd, społeczeństwo oraz ludzi biznesu. Organizacja tej wystawy i jej efekty mają duże znaczenie gospodarcze dla kraju. Jesteśmy zdeterminowani, by rekomendacja BIE była pozytywna. Będziemy jeszcze prezentować kandydaturę Polski na wielu wydarzeniach. Dla nas to będą wytężone miesiące pracy - dodał Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik RP ds. Organizacji Expo.
- Cieszymy się, że mogliśmy przyjechać do Polski i do Łodzi. Zakończyliśmy swoją misję. Spotkaliśmy się z wieloma środowiskami. Zauważyliśmy, że projekt cieszy się dużym poparciem. Jesteśmy gotowi do dokonania ewaluacji. Tak naprawdę dla Łodzi i Polski teraz zaczyna się ten wyścig. Szykujcie się do niego - podkreślił Jai-chul Choi, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw.
W trakcie misji przedstawiciele BIE spotkali się również z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, w tym Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu. Wszyscy oni podkreślili gotowość i poparcie rządu RP do organizacji Expo 2022/2023.
Misja zapoznała się z założeniami, tematem, biznesplanem, wszelkimi uwarunkowaniami, terenami przedsięwzięcia, a także spotkała z mieszkańcami. W Łodzi, na najnowocześniejszym w Europie dworcu Łódź Fabryczna delegaci zostali przywitani przez studentów ASP, którzy zaprezentowali swój projekt pod hasłem „Ulica Polska". Zaangażowanie, współpraca, entuzjazm mieszkańców to ważne elementy procesu aplikacyjnego.
Członkowie delegacji BIE oceniając kandydaturę ewentualnego gospodarza wystawy, gościli na terenach, na których ma być realizowana ekspozycja oraz sprawdzają przygotowanie państwa do jej organizacji. A to właśnie dworzec i Nowe Centrum Łodzi mają w przyszłości być sercem wystawy Expo. Mają pokazać przestrzeń rewitalizowaną nowocześnie, ale z zachowaniem tradycji i dziedzictwa.
Raport z wizyty i ocena Łodzi, jako kandydata zostanie zaprezentowana podczas Zgromadzenia Ogólnego BIE w czerwcu 2017 roku. W listopadzie BIE zadecyduje, czy Łódź będzie gospodarzem Expo 2022.