Łódź walczy o wystawę Horticultural Expo 2024, czyli tzw. zielone Expo. Swoją kandydaturę zaprezentujemy 20 marca br. Nasza ekspozycja przebiegać ma pod hasłem "Nature of the City - Natura Miasta", które wyraża chęć kontynuacji idei miasta jako miejsca do życia, pracy, mieszkania w przyjemnym otoczeniu oraz miejsca wygodnego odpoczynku, rozrywki i rekreacji. Wydarzenie ma być poświęcona rewitalizacji, ale także kształtowaniu miejskiego krajobrazu oraz wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach. Prawo do organizacji Horticultural Expo 2024 przyznaje Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych oraz organizacja AIPH, która wybiera lokalizację.
- Zieleń w starym mieście, jakim jest między innymi Łódź, musi pełnić ważną rolę. A niesłychanie ważne jest znalezienie formuły jej wprowadzania do centrum. Chcemy, by inne miasta i kraje podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami w tym zakresie - mówił wiceprezydent Wojciech Rosicki.
Dziś ideę zielonego Expo zaprezentowano na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. - Nikt z nas nie ma wątpliwości, ze Expo wzbudza emocje. Różne. Świat akademicki jest jak najbardziej odpowiednim miejscem, w którym należy wymieniać się opiniami na ten temat - podkreślał, witając słuchaczy, dziekan wydziału.
Studenci mieli okazję wysłuchać wykładu Nieka Roozena, znanego architekta krajobrazu, który m.in. zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na światowe Expo i ogród holenderski w Łazienkach Królewskich.
Dziś w Łodzi mówił m.in. o tym, że zieleń w mieście nie tylko upiększa i dodaje estetyki, ale musi być rozpatrywana także w kategoriach ekonomicznych, podnoszenia komfortu życia i organizowania przestrzeni dla społeczności lokalnej. W związku ze staraniami o Expo Horticultural władze Łodzi myślą o tym, by zaprojektować w Nowym Centrum Łodzi ogród, który będzie służył różnym miejskim relacjom i tworzył niezwykłą "temperaturę miasta". Jak podkreśla Niek Roozen, zieleń osadzona w nowym urbanistycznym centrum miasta nabiera bowiem nowych funkcji.
Ponieważ Niek Roozen ma duże doświadczenie wynikające z udziału w organizowanych w Holandii wystawach Horticultural, można się było również dowiedzieć, na czym polega idea takiego wydarzenia, jak zmienia ona miasto, jak przyczynia się do rewitalizacji, jak uwalnia potencjał miasta, czy też, co zostaje po takiej wystawie w mieście i jak służy potem mieszkańcom.