Festiwal K+K: Wyliczanki wydzieranki | rodzinny koncert i zabawa taneczna w Fabryce Sztuki

autor:

Fabryka Sztuki | Art_Inkubator (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

23.11.2025

Zapraszamy na "WYLICZANKI WYDZIERANKI" - rodzinny koncert i zabawę taneczną, w wykonaniu zespołu Opowieści z Walizki i Przyjaciele, dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA: ZABAWA, ZABAWA!

Festiwal K+K: Wyliczanki wydzieranki | rodzinny koncert i zabawa taneczna w Fabryce Sztuki

"WYLICZANKI WYDZIERANKI" | RODZINNY KONCERT I ZABAWA TANECZNA | ZAMKNIĘCIE FESTIWALU

Twórcy: Opowieści z Walizki i Przyjaciele

Data: 23 listopada 2025 | niedziela
Godzina: 17:00
Miejsce: Scena, parter, budynek C, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wiek uczestników: bez ograniczeń
Czas trwania: 60 minut
Bilety: 30 zł od uczestnika 
Zakup biletówkicket.com

To odważna propozycja ożywienia i opowiedzenia na nowo podwórkowych, niegrzecznych historii. Rzecz dla odważnych rodziców i dzieci, którzy zgłębiają tematy zasadnicze, lubią odczuwać dreszcze grozy, nie boją się bać, czują magiczną moc połamanych chodnikowych płyt i miłosny czar w rytmie walczyka. Dla tych, co lubią słuchać, odważą się zatańczyć, czasem chcieliby zanucić. Dzieciństwo, nawet szaro-bure, rozumieją jako wolność, realizowaną w tajnym bractwie tych, którzy przeszli inicjację, wypowiadając magiczną formułę: apli papli blite blau. Są to wyliczanki tradycyjne i stworzone przez nas piosenki - proustowskie magdalenki, które przywołają klimat tamtych dni, chwile spędzone w aromacie nagrzanego asfaltu przed blokiem, nastroju ekscytacji, która towarzyszyła nam, kiedy na łące za blokowiskiem pojawiał się cyrkowy namiot. Usłyszycie piosenki, wierszyki i dźwiękowe opowieści. Jesteśmy kapelą zawołaną, która spotkała się, by wskrzesić miniony czas, nowe miejsca zrobić na minione, ale w tu i teraz.

Opowieści z Walizki i Przyjaciele - opowiadamy historie i gramy na instrumentach: akordeonie, skrzypcach, fletach pasterskich, okarynie, handpanie, ngoni, cytrze węgierskiej. Od 2009 roku wędrujemy z naszą walizką po wielokulturowej Polsce, ale chętnie przekraczamy granice, by poznawać inne, także odległe kultury, poprzez ich baśnie i muzykę. Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Uczą uważności, ginącej sztuki słuchania. Dotykamy spraw najważniejszych, subtelnym językiem metafory. Sztuką opowieści dzielimy się podczas spektakli i warsztatów storytellingu. W 2020 wspólnie z Przyjaciółmi wydaliśmy płytę "Wyliczanki-Wydzieranki". Chętnie koncertujemy na dużych i małych scenach, na podwórkach i jarmarkach.
Opowieści z Walizki tworzą: Joanna Sarnecka i Ania Woźniak oraz Maciej Kierzkowski, Marcin Żekało, Katarzyna Wińska, Katarzyna Szurman, Katarzyna Brzozowska, Jacek Mielcarek. 
Więcej: www.opowiescizwalizki.pl


Strona organizatora i program: Fabryka Sztuki

Strona Festiwalu: Kropka+Kreska

Wydarzenie na FB: tutaj

Bilety, wejściówki: kicket.com

Polecane aktualności

Fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Najukochańszym jubilatkom – moc życzeń! 602. rocznica lokacji Łodzi i 202. urodziny ulicy Piotrkowskiej

Tomasz Walczak / BAM

Kosze i wiązanki kwiatów, a przede wszystkim serdeczne życzenia złożyliśmy Łodzi, obchodzącej 29… więcej

„Rozmowy jak przy kawie”. Przed nami premiera ostatniego z pięciu tomów monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BAM

W najbliższy piątek, 18 lipca o godzinie 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy… więcej

healthy cities

Dołącz do wyzwania Healthy Cities

MM / KS

Ruszyła piąta edycja wyzwania Healthy Cities, corocznej inicjatywy Grupy LUX MED, która łączy… więcej

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Kontakt