Festiwal Łódź 4 Kultur: Dybuk

autor:

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Duża scena (ul. Więckowskiego 15)

13.09.2018

Doceniony przez krytyków i przez publiczność. Nazywany przedstawieniem mądrym i przenikliwym, opowiedzianym językiem nowego teatru i nowego pokolenia. 13 września w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprezentowany zostanie Dybuk w reżyserii Mai Kleczewskiej.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Dybuk Teatru Żydowskiego w Warszawie to klasyka czytana na nowo. Tekst Szymona An-skiego, nazywany często jidyszowym Romeo i Julią, za ludową legendą opowiada o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Reżyserka Maja Kleczewska i dramaturg Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. Dramat poszerzony został o historie mieszkańców warszawskiego getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czyniąc widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale przylgnęli do żyjących.

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. – Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, twórcy spektaklu przypominają o zamordowanych, o ich Życiu, po to, by historia nie zatoczyła koła raz jeszcze – podkreślają twórcy spektaklu, w którym występują między innymi Gołda Tencer, Marcin Błaszak, Magda Koleśnik,  Henryk Rajzer.

Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Bilety kupić można w Teatrze Nowym im Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Reżyseria:
Maja Kleczewska

Przekład:
Michał Friedman

Scenariusz:
Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Kostiumy:
Konrad Parol

Dramaturgia:
Łukasz Chotkowski

Muzyka:
Stefan Węgłowski

Scenografia, światła, video:
Wojciech Puś

Asystent reżysera:
Jędrzej Piaskowski

Dybuk, Teatr Żydowski w Warszawie | 13 września, Teatr im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Więckowskiego 15, g.19:00

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt