Festiwal Łódź Czterech Kultur już we wrześniu

8 września rozpocznie się Festiwal Łódź Czterech Kultur. Przez 11 dni w mieście odbywać się będzie szereg wydarzeń kulturalnych w dziedzinach muzyki, teatru, literatury, filmu i sztuki. Głównymi punktami tegorocznej edycji będą gwiazdorski koncert, upamiętniający Leonarda Cohena oraz wspólne tworzenie wielkoformatowego muralu „Skrzyżowanie Kultur 2017”.

Hasło tegorocznej edycji brzmi „Alfabet dialogu”. Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, powołując się na słowa papieża Franciszka: „Jeśli pozostajemy zamknięci  w samych sobie, nie możemy się rozwijać. Natomiast, gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem, podkreśla otwartość i wielokulturowość Łodzi, dla której festiwal ten ma ogromne znaczenie.   

W koncercie upamiętniającym Leonarda Cohena wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wśród 12 znakomitych wokalistek znajdą się m.in. Anna Dąbrowska, Anita Lipnicka, Natalia Przybysz i Maria Peszek. Koncert przygotuje znany producent muzyczny, kompozytor i muzyk – Leszek Biolik. Artyści tegorocznej edycji festiwalu wspólnie przygotują wielkoformatowy mural „Skrzyżowanie Kultur 2017”. Koordynatorem projektu jest łódzki artysta Piotr Chrzanowski, autor m.in. muralu „Serce Adama” na budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W programie przygotowanym przez czterech kuratorów: Marcina Tercjaka, Teresę  Latuszewską-Syrdę, Jakuba Porcari oraz Przemysława Owczarka znajdzie się wiele wydarzeń teatralnych, m.in. „Inkarnacje” w realizacji Marty Ziółek, występ kabaretuPożar w burdelu”, a także festiwalowa premiera dla dzieci „Baśń o Rybaku i Złotej Rybce” w reżyserii Anny Retoryk, koncerty plenerowe i klubowe, instalacje i atrakcje artystyczne w przestrzeni miejskiej oraz spotkania literackie i filmowe.

Tegoroczna edycja festiwalu zmieni swoją formułę i identyfikację wizualną. Pojawi się nowe logo zaprojektowane przez firmę Progressivo PSV. - Pomimo nowoczesnej formy, nie zrywamy z przeszłością wydarzenia. Proponujemy odwołania do artystycznych dokonań łódzkiej awangardy, przełożone na współczesny język komunikacji – wyjaśnia Mateusz Lipski z Progressivo PSV.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt