Festiwal Szkół Teatralnych wraca do gry

Po ostatniej edycji, która odbywała się wyłącznie online, 39. Festiwal Szkół Teatralnych wychodzi do łódzkiej publiczności i będzie obecny także w teatrach. Festiwal jest najważniejszym i najstarszym w Polsce przeglądem spektakli dyplomowych, które przygotowują studenci państwowych szkół teatralnych. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi, a jego pomysłodawcą był Jan Machulski.

39. Festiwal Szkół Teatralnych odbędzie się w dniach 18-24 października 2021 w Łodzi. Wydarzenie jest najważniejszym i najstarszym w Polsce przeglądem spektakli dyplomowych, które przygotowują studenci państwowych szkół teatralnych. W tym roku przed szeroką publicznością zaprezentują się studenci: Akademii Teatralnej w Warszawie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. 

Święto szkół teatralnych

Widzowie będą mogli obejrzeć 14 spektakli dyplomowych, będących podsumowaniem czterech lat zawodowej edukacji aktorów. Formuła wydarzenia uwzględnia obecność publiczności w teatrach oraz transmisje online. Przedstawienia "na żywo" zostaną zaprezentowane w Teatrze Nowym, Teatrze Studyjnym, Teatrze Lalek Arlekin, Teatrze Pinokio oraz Szkole Filmowej w Łodzi.
Festiwal to także wydarzenia towarzyszące głównemu przeglądowi. W tym roku będą to spotkania z: Piotrem Trojanem, Karoliną Bruchnicką, Magnusem von Hornem i Magdaleną Koleśnik oraz Jackiem Braciakiem. Studenci będą mogli wziąć udział w cyklu spotkań z trzema reżyserkami castingu: Martą Kownacką, Nadią Lebik, Magdaleną Szwarcbart oraz Ewa Brodzką.

"Uważne oko" ludzi teatru i filmu

Corocznie do jury festiwalu zapraszani zostają wybitni dramaturdzy, reżyserzy i krytycy teatralni a także przedstawiciele środowiska filmowego. Na przestrzeni ponad 30 lat istnienia festiwalu o przyznaniu nagród dla najbardziej wyróżniających się aktorów decydowali m.in. Izabella Cywińska, Feliks Falk, Jerzy Kawalerowicz, Henryk Kluba, Anna Augustynowicz, Magdalena Piekorz, Paweł Miśkiewicz, Paweł Szkotak czy Remigiusz Brzyk. W tym roku dyplomowe spektakle obejrzy jury w składzie: Marek Fiedor, Jacek Głomb, Dorota Ignatjew, Wawrzyniec Kostrzewski i Mariola Wiśniewska.
Dla studentów szkół teatralnych łódzki festiwal to pierwsza w życiu aktorskim okazja do konfrontacji z profesjonalną sceną, krytyką oraz publicznością. Młodzi aktorzy stają przed publicznością w kluczowym dla nich momencie – tuż przed zakończeniem etapu edukacji, jednocześnie – chwilę przed rozpoczęciem zawodowej drogi. Dyplomowym kreacjom aktorskim przyglądają się ci, od których pozytywnych recenzji zależeć może zawodowe życie przyszłych absolwentów wydziałów aktorskich – dyrektorzy artystyczni teatrów, reżyserzy teatralni i reżyserzy filmowych castingów.

Długa tradycja, niekwestionowany prestiż 

Festiwal Szkół Teatralnych organizowany jest przez Szkołę Filmową w Łodzi corocznie od 1983 roku. Pomysłodawcą festiwalu był Jan Machulski – wybitny aktor, wieloletni wykładowca i Dziekan Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły. Każda edycja festiwalu jest okazją do spotkania środowiska teatralnego, porównania metod kształcenia aktorów i sposobów budowania ról przez młodych adeptów sztuki aktorskiej.
Wśród dotychczasowych jego laureatów znajdują się m.in.: Kinga Preis, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Michał Żebrowski i Borys Szyc.

Pełny program festiwalu wraz z informacją o biletach oraz transmisjach online jest dostępny na stronie: festiwalszkolteatralnych.pl

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt