Festyn św. Faustyny

Łodzianie uczcili pamięć patronki miasta, świętej Faustyny Kowalskiej. Wierni licznie wzięli udział w XIV Festynie Miłosierdzia "Szlakiem Faustyny" i nabożeństwie w Archikatedrze Łódzkiej.

fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Festyn św. Faustyny
13 zdjęć
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Festyn co roku odbywa się w parku im. Słowackiego (dawna "Wenecja"), gdzie 95 lat temu młoda Helena Kowalska dostąpiła pierwszych objawień. Mieszkała wówczas w domu przy ul. Krośnieńskiej i pracowała, najpierw jako pomoc domowa u tercjanek franciszkańskich, a później w prywatnym domu przy ul. Abramowskiego. W pierwszym objawieniu, którego doznała podczas ludowej zabawy w parku, miała otrzymać polecenie wstąpienia do zakonu. Wyruszyła za swoim powołaniem do Warszawy, gdzie zrealizowała swój cel, mimo początkowych trudów i odmów ze strony wielu zgromadzeń. W swoim duchowym życiu dostępowała licznych objawień i doświadczeń nadprzyrodzonych, które opisała rodzaju pamiętnika, zwanym dziś "Dzienniczkiem".

Piknik organizowany w Łodzi, przez parafię św. Faustyny Kowalskiej jest zabawą rodzinną. W tym roku w programie znalazły się pokazy cyrkowe, zabawy dla dzieci oraz koncert zespołu "Trubadurzy". W spotkaniu wzięła udział prezydent Hanna Zdanowska.

Po festynie odbyło się przejście do Archikatedry Łódzkiej, gdzie abp Grzegorz Ryś powierzył Łódź i jej mieszkańców opiece patronki. Jak co roku, łodzianie modlili się o opatrzność nad miastem, a na koniec uroczystości podzielili symbolicznymi "chlebkami miłosierdzia".

Decyzją rady miejskiej w 2005 r. św. Faustyna stała się patronką Łodzi. Ku jej pamięci przed kościołem św. Faustyny Kowalskiej stanął pomnik - fontanna.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt