O filmie:
Być albo nie być – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.
Po filmie zapraszamy na rozmowę z Mariią Snisarenko - ukraińską artystką, mieszkającą w Łodzi i Olgą Shakotko - doświadczoną psycholożką kryzysową. Porozmawiamy o trwającej wojnie, podczas której łamane są prawa człowieka, o traumie wojennej i o przepracowaniu jej poprzez sztukę. Rozmowę poprowadzi Eliza Gaust - Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania.
Olga Shakotko - doświadczona psycholożka dziecięca, psycholożka kryzysowa w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej oraz w nurcie schematów. Członkini UACBT. Na co dzień pracuje z lękiem, napadami paniki, depresją i PTSD u dzieci i dorosłych. W latach 2014-16 pracowała jako wolontariuszka Psychologicznej Służby Kryzysowej z rodzinami uchodźców z obwodu Ługańskiego i donieckiego. Jest ona doskonale przygotowana do pracy z osobami z traumą wojenną.
Mariia Snisarenko - urodziła się w Chersoniu w Ukrainie. Ukończyła tam Chersoński Uniwersytet Państwowy, a następnie Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi. Zajmuje się ilustracją, malarstwem, projektowaniem graficznym i fotografią. Miała wystawy w: Chersoniu, Odessie, Kijowie, Jarosławiu, w Warszawie w ramach wydarzenia "Ukraina! Festiwal Filmowy", w Domu Literatury w Łodzi i w Instytucie Sztuki w Opolu.
Od ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Katia, Sławik i Roman walczą w szeregach Ukraińskiej Armii. Znów są w piekle i walczą o swój kraj, o swoją wolność. Dzięki naszemu filmowi możemy na własnej skórze przeżyć, co to oznacza.
Elwira Niewiera, reżyserka filmu
Wstęp wolny.
Dystrybutorem filmu jest WATCH DOCS/ Helsińska Fundacja Praw Człowieka.