Na 9 stronach publikacji autorka Bérénice Debras przypomina pokrótce historię Łodzi jako miasta dynamicznie rozwijanego przez przedstawicieli czterech nacji: polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. Wskazuje także na jej wyróżniki – filmowe tradycje stolicy polskiego i europejskiego filmu z Łódzką Szkołą Filmową na czele, dziedzictwo poprzemysłowe Manufaktury, Księżego Młyna, Monopolis, OFF Piotrkowskiej czy EC1 oraz mocno rozwiniętą scenę przemysłów kreatywnych.
W materiale pojawiły się wypowiedzi Michała Piernikowskiego, dyrektora Łódź Design Festivalu (odbędzie się w dniach od 16 do 23 maja), Piotra Wróblewskiego, altowiolisty i studenta łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz Marcina Malatyńskiego, pełnomocnika rektora ds. współpracy międzynarodowej Szkoły Filmowej w Łodzi, którzy opowiadają czytelnikom magazynu o bogatym dorobku swoich instytucji, ludziach związanych z Łodzi takich jak Roman Polański, Krzysztof Kieślowski czy Artur Rubinstein oraz o związkach miasta z kulturą.
- To dla Łodzi olbrzymie wyróżnienie, radość i duma, że znaleźliśmy się jako miasto na łamach tak znaczącego na rynku francuskim tytułu jakim jest Le Figaro Magazine– powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi –Publikacja tak pozytywnego materiału właśnie teraz, gdy branża turystyczna i kulturalna miasta i całej Polski będzie próbowała wyjść z największego w dziejach kryzysu daje iskierkę nadziei, że powrót do normalności będzie szybki, a Łódź znów zapełni się turystami zagranicznymi zachęconymi lekturą tego i podobnych artykułów.
Artykuł, który ukazał się 30 kwietnia, powstał w wyniku podróży prasowej zrealizowanej przez Łódzką Organizację Turystyczną w październiku 2020 roku, we współpracy paryskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej. Dziennikarze przez ponad tydzień zapoznawali się z miastem, rozmawiali z osobistościami świata kultury, sztuki oraz nauki, zadając mnóstwo dociekliwych pytań i chcąc wyraźnie poczuć prawdziwe genius loci Łodzi. Planowane są kolejne wizyty w Polsce – na Mazury i do Małopolski.
Le Figaro Magazine to tygodniowy dodatek tematyczny publikowany w każdy piątek, którego nakład wynosi blisko 370.000 egzemplarzy a liczba czytelników sięga 1,5 mln. Do tego dochodzi 640 000 czytelników którzy poprzez wykupiony abonament uzyskują dostęp do wersji cyfrowej Magazynu. Wartość reklamowa artykułu wynosi 405 000 € (1,85 mln zł).
Pełen tekst w języku polskim dostępny jest w linku:
Tekst oryginalny dostępny jest po wykupieniu subskrypcji tutaj: https://www.lefigaro.fr/voyages/inspiration/carnet-de-voyage-en-pologne-ou-lodz-fait-son-cinema-20210430