Gawędy łódzkie. Historia łódzkich Stoków – o rodzinie, dworach i wsiach

Ród Stokowskich w kolejnych wiekach zaczął liczyć się w skali całego regionu, ale nie był tak silny, aby móc odgrywać istotną rolę na arenie polskiej szlachty, choć przedstawiciele rodziny pełnili rozmaite lokalne funkcje administracyjne.

fot. ŁÓDŹ.PL
Stoki kiedyś i dziś

Dwór Stokowskich – jak pisaliśmy – nie należał do zbyt okazałych, ale posiadali oni sporo ziemi na Chojnach i Stokach, a ponadto na przełomie XVI/XVII wieku do Stokowskich należały jeszcze dwie inne wsie – Wola Miecznikowa, zwana też Wolą Mieczkową oraz Wola Stokowska. 

Pierwsza z nich, coraz częściej nazywana Sikawą z powodu bijących tam źródeł, była niewielką wsią, w której znajdowało się 7–9 zagród chłopskich. W latach wojen z połowy XVII wieku Sikawa została zupełnie zrujnowana, pozostały tylko dwie zagrody chłopskie. Nie podniosła się z upadku i w 1776 r. miała zaledwie trzy chałupy. Z map z końca XVIII wieku wynika, że zabudowania tej wsi znajdowały się na północny wschód od zabudowań Stoków.

Natomiast trudne jest do ustalenia miejsce, gdzie leżała wieś nazywana Wolą Stokowską, a było to prawdopodobnie tam, gdzie później powstały Budy Sikawskie czy też może Budy Stokowskie. Wieś ta w XVII wieku już nie istniała. W 1776 r. w tzw. Budach Sikawskich stała jedna chałupa, zamieszkana przez rodzinę komorniczą. Tak czy inaczej obie te włości znalazły się później i pozostają w granicach Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt