Gawędy łódzkie. Kały, czyli błota – wieś o niezbyt szczęśliwej nazwie

Z biegiem lat zmieniają się znaczenia niektórych słów. Tak stało się z nazwą wsi Kały, która w średniowieczu brzmiała całkiem niewinnie...

fot. Envato Elements
Dawne wsie miały przeróżne, dziś nierzadko nietypowo brzmiące nazwy

Na północno-zachodnich krańcach dzisiejszej Łodzi leżała stara wieś Kały (to dawne określenie błotnistych terenów), datowana od wczesnego średniowiecza, a jej zabudowania znajdowały się między dzisiejszymi ulicami: Aleksandrowską, Szczecińską, Warzywną, Kujawską. Była to wieś z kilkoma chłopskimi chałupami i prawdopodobnie dwoma małymi folwarkami należąca do kilku właścicieli. Był tam również młyn wodny stojący na brzegu rzeczki Brzozy, w miejscu, gdzie przecina ją dziś ul. Szczecińska. Pod koniec XVIII w. dziedzic kalski południową część dóbr o powierzchni ponad 5 km kw. przeznaczył na kolonię olęderską pod nazwą Grabieniec. W XIX w. nadal parcelowano majątek kalski, w wyniku czego powstały kolejne osady, np. kolonia Marianów na północy, Piaskowiec i Teofilów na wschodzie, Mikołajew i Budy Kałowskie na południu oraz osada młyńska Borowiec nad Sokołówką. 

Niewielką wsią o przyjemniejszej nazwie była położona w kierunku południowym Jagodnica, która obejmowała kilka zagród chłopskich oraz maleńki folwark. W okresie wojen, w połowie XVII w. Jagodnica została prawdopodobnie zniszczona, bowiem z danych pochodzących z końca wieku dowiadujemy się już tylko o 2–3 zagrodach i niedużym folwarku. W takim dość wątłym „szlacheckim” stanie otoczona lasami wieś trwała przez kolejne stulecie…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt