Gawędy Łódzkie. Łódź jako małe miasteczko – wyprzedzały ją nawet okoliczne wsie!

Dziś to nie do pomyślenia, ale był czas, kiedy miasteczka i wsie wokół Łodzi były znacznie bardziej zaludnione, niż ona sama!

fot. Envato Elements
Dawniej Łódź bardziej przypominała wieś niż miasto, była zresztą mniej zaludniona, niż wiele okolicznych wiosek.

W okresie przedrozbiorowym Łódź należała do najmniejszych miast w Polsce. Przez 300 lat, od lokacji w XV wieku do końca Rzeczypospolitej w XVIII w. zwykle mieszkało tu od 200 do maksimum 600-700 osób. W drugiej połowie XVI wieku w mieście było 70-80 domów. Przy mnożniku średnio 5-6 osób daje to ok. 400-500 mieszkańców. W 1623 r. było tu już 118 domów, czyli można przyjąć, że zamieszkiwało w nich wówczas 600-700 osób. Działania wojenne w połowie XVII w. spowodowały spustoszenie miasta. Na pocz. XVIII w. ponownie doszło jednak do zniszczeń, po których np. w 1727 r. były w Łodzi już tylko 42 domostwa. Jej ludność nie przekraczała wtedy zapewne 200-250 osób. 

W drugiej połowie XVIII w. liczba domów zwiększyła się do ponad 60, co dawało wówczas liczbę ok. 400 mieszkańców. Następnie znów zaznaczył się pewien spadek ludności – w 1790 r. było tylko 55 domów, w których mieszkało ok. 300 osób. Trzeba jednak dodać, że w tamtym czasie miasta na obszarze Polski środkowej nie należały do ludnych – z wyjątkiem Warszawy, która miała wtedy ponad 100 tys. mieszkańców. Ale np. Kalisz i Piotrków liczyły wówczas ok. 4-5 tys. osób, Łowicz – 3 tys., Kutno –2 tys., Łask – ok. 1,7 tys., Łęczyca, Sieradz, Lutomiersk, Stryków i Brzeziny – niewiele ponad tysiąc, a Pabianice, Rzgów i Tuszyn – ok. 500-600. Łódź miała jednak wówczas mniej mieszkańców niż spora liczba okolicznych wsi.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt