Gawędy łódzkie. Młyny w Łodzi były zawsze. Co o nich wiemy?

Od początku istnienia Łodzi pracowały w kluczu łódzkim młyny, powstałe jeszcze w średniowieczu.

fot. Envato Elements

W dobrach łódzkich pod koniec XV wieku młynów było 5, a sto lat później 6 lub 7, choć część z nich znajdowała się poza terytorium miejskim. Młyny szybko ulegały zniszczeniu i w XVIII w. ostały się tylko cztery. Młyn Wójtowski nad Jasieniem od końca XVI w. przez długi okres pozostawał w posesji młynarzy o nazwisku Chrapek lub Chrapowicz, a później znany jako Araszt. Obok Księżego Młyna znajdowały się w połowie XVIII w. jedynie dwie chałupy zamieszkałe przez poddanych plebana. Młyn Kulam spłonął w trzecim ćwierćwieczu XVIII w. i nie został odbudowany, natomiast w tym samym miejscu zbudowano niewielki tartak nazywany Piłą. Nad strumieniem wpadającym do Jasienia, w niewielkiej odległości od obecnego skrzyżowania ul. Tylnej i Targowej, znajdował się młyn zwany Lamusem. W latach 70. XVIII wieku nad Łódką, ok. 3 km na zachód od miasta, gdzieś na terenie dzisiejszego parku na Zdrowiu, mieszczanin łódzki J. Mamiński vel Maniński zbudował młyn, który od właściciela nazwano Manią. Istniał on niedługo i pozostały po nim tylko resztki zniszczonego budynku odbudowanego na początku XIX w. Na obszarze dawnego miasta Łodzi istniały trzy młyny, z których tylko jeden pracował ciągle, mianowicie Grobelny w rejonie stawu na Łódce na obecnym terenie Parku Staromiejskiego, choć był już mocno wyeksploatowany.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt