Gawędy łódzkie. Na początku Łódź nie była włókiennicza, a... szklarska!

Choć dziś Łódź kojarzy się przede wszystkim z przemysłem włókienniczym, początku rozwoju przemysłu w naszym mieście były zupełnie inne.

fot. Envato Elements
Początki przemysłu na terenie dzisiejszej Łodzi wiążą się nie z włókiennictwem, a ze szklarstwem

Pod koniec XVIII wieku na terenach podłódzkich bardziej niż w mieście widać było ożywienie gospodarcze, związane głównie z koniunkturą na drewno i rozwojem hut szkła. Początki przemysłu na terenie dzisiejszej Łodzi – jak się okazuje – wiążą się nie z włókiennictwem, a ze szklarstwem. W Łodzi i jej najbliższych okolicach rozwinął się przemysł szklarski, co miało związek z dużymi zasobami i niską ceną drewna w tym rejonie. 

Już w połowie XVIII wieku czynna była huta szkła w Lućmierzu, która utrzymała się tylko do lat 80. Jeszcze przed II rozbiorem powstała huta szkła pod Chojnami. Znajdowała się ona w okolicach dzisiejszych ulic Dąbrowskiego, Niższej i Broniewskiego, a w kolonii Chojny Huta mieszkało ok. 50 osób. Następna powstała między wsią Kały a Sokołowem. Również pod koniec XVIII w. uruchomiono nową hutę w Radogoszczu, a w pobliżu Łodzi było kilka innych zakładów. Na przełomie wieków działały też huty szkła na gruntach dawnej wsi Rogi, gdzie dla pracowników zbudowany został specjalny budynek familijny, w którym zamieszkały 62 osoby oraz Huta Jagodnica, z 17 domami. Były to na owe czasy spore zakłady przemysłowe, zatrudniające po kilkudziesięciu robotników. Tym samym powstało we wsiach podłódzkich pewne zaplecze dla założonych później fabryk, zwłaszcza że wiele hut nie wytrzymało konkurencji i upadło, ale kolonie robotnicze pozostały.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt