Gawędy łódzkie. „Polskie Loreto” – miejsce w Łodzi, do którego ciągnęli pielgrzymi świata całego

Dziś już mało kto wie, że swego czasu do Łodzi przybywali pielgrzymi z całego świata. A wszystko za sprawą wydarzeń, jakie miały mieć miejsce w Łagiewnikach.

fot. LODZ.PL
Klasztor w Łagiewnikach

Z uwagi na szczególną rangę Łagiewnik w XVII i XVIII wieku poświęcamy im więcej miejsca, a klasztor to również najstarszy zabytek na terenie obecnej Łodzi. Oskar Flatt pisał w 1853 r., że Łagiewniki są niczym „polskie Loreto”, do którego tłumnie z całej Europy ściągają pielgrzymi w Zielone Świątki, Boże Ciało i 13 czerwca, a to za sprawą cudów św. Antoniego Padewskiego oraz miejsca spoczynku bł. ojca Rafała Chylińskiego, który urodził się 6 stycznia 1690 r. w rodzinie szlacheckiej w wielkopolskiej wsi Wysoczka. Kształcił się w szkole jezuitów w Poznaniu, a służąc w wojsku, doszedł do stopnia oficerskiego. Następnie wstąpił do franciszkanów w Krakowie, po roku złożył śluby zakonne, a w 1717 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w kilku klasztorach, a najdłużej w Krakowie i Łagiewnikach. W czasie zarazy w 1736 r. troskliwie opiekował się chorymi. Opatrując umierającego, zaraził się, zapadł na zdrowiu i zmarł 2 XII 1741 r. w klasztorze łódzkich franciszkanów. Spoczywa w kościele pw. św. Antoniego w Łagiewnikach, przeniesiony po wielu latach z podziemnej krypty do kaplicy z lewej strony prezbiterium, co nastąpiło w związku z beatyfikacją, której 9 czerwca 1991 r. dokonał  w Warszawie Jan Paweł II. W krypcie, obok ojca Rafała, spoczywają szczątki dawnych znamienitości: senatora i kasztelana Stefana Karnkowskiego, zmarłego w 1828 r. oraz gen. Jana Michała Dąbrowskiego.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt