Gawędy łódzkie. Stary Ragodoszcz starszy niż Łódź. Przynajmniej we wzmiankach...

W źródłach pisanych od historii samej Łodzi dłuższa jest historia... jednej z jej aktualnych dzielnic (dawniej: wsi).

fot. LODZ.PL
Rzeka Sokołówka dziś

Nazwę naszego miasta, a właściwie wsi Lodza, wymienia po raz pierwszy przywilej z 1332 r., ale najstarsza wzmianka źródeł pisanych z terenu dzisiejszej Łodzi dotyczy właśnie… Radogoszcza, gdzie książę Konrad Mazowiecki zatwierdził w 1242 r. ugodę pomiędzy klasztorami sulejowskim i witowskim. Obecność księcia i dworu wskazuje, iż osada ta musiała osiągnąć już pewien stopień rozwoju i trzeba przyjąć, że została założona przed XIII w.

Wieś leżała na północny zachód od Bałut, a jej zabudowania przy drodze wiodącej do Zgierza, na południe od rzeki Brzozy. W pierwszej połowie XVII w. było tam kilkanaście chałup chłopskich, folwark, karczma i młyn wodny. Ta wieś również została bardzo poważnie zniszczona w XVII w. W drugiej połowie XVIII w. Radogoszcz był rozdzielona między dwóch właścicieli: większa część, obejmująca siedem zagród chłopskich i folwark, należała do rodziny Strzałkowskich, mniejsza – o trzech zagrodach i małym folwarczku – do Wągrowskich, nosiła prawdopodobnie nazwę Radogoskiej Woli i leżała na północny zachód od właściwego Radogoszcza. Na terenie wsi znajdowały się dwa młyny wodne. Pierwszy, zwany Kobiałki, stał nad rzeczką Brzozą, gdzieś w rejonie dzisiejszej ul. Lewej, drugi – zwany Fabianka albo Pabianka – wzniesiono na północnym brzegu Brzozy w rejonie obecnej ul. Żubardzkiej. W tamtym czasie las Żubardź stał się terenem spornym między właścicielami wsi Bałuty i Radogoszcza.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt