Gawędy łódzkie. Widzenie św. Antoniego – od cudownego ukazania do kapliczki

Historia powstania kapliczek w łódzkich Łagiewnikach jest z jednej strony ciekawa, z drugiej – naznaczona tragedią i rzekomymi cudami.

fot. LODZ.PL
Kapliczki w Łagiewnikach

Łódzkie Łagiewniki stanowiły kiedyś własność Jerzego Bełdowskiego, zamożnego szlachcica, który posiadał 11 innych włości, a uchodził za pana surowego, nawet okrutnego. Zdarzyło się, że jeden z poddanych chłopów ukradł karpie ze stawu. Oburzony Bełdowski postanowił ukarać zuchwalca chłostą, której ten nie przetrzymał. To zdarzenie odebrało dziedzicowi spokój sumienia i wkrótce zmarł pośród majaków. Łagiewniki otrzymał potem w wianie jego zięć Samuel Żeleski, który chcąc przebłagać niebiosa, zaprosił oo. reformatorów, aby poświęcili dwór i odprawili modły. Obiecał także wzniesienie kaplicy św. Antoniego, lecz danego słowa nie dotrzymał. Przystąpił za to do budowy młyna i sprowadził cieślę Jerzego. Nękany ciężką pracą i złorzeczeniami pracodawcy majster modlił się, prosząc o pomoc św. Antoniego, aż pewnego razu święty mu się ukazał. Podobnego widzenia doznał także jego czeladnik, a nawet sam Żeleski. Tym razem Samuel nie zwlekał. Udał się do Częstochowy i na Jasnej Górze pod przysięgą ślubował wznieść kaplicę na miejscu cudownego objawienia. Tym razem obietnicy dotrzymał, a do źródełka św. Antoniego do tej pory przyjeżdżają ludzie po uzdrawiającą moc wody. Klasztor w Łagiewnikach w XVIII i XIX w. stał się znanym w całej Europie miejscem pielgrzymek. Dawniej oprócz dwu istniejących kapliczek (pw. św. Antoniego oraz św. Rocha i Sebastiana), na pagórku obok dawnego cmentarza była jeszcze trzecia – św. Walentego, a w ogrodzie klasztornym oo. franciszkanów stał drewniany domek bł. o. Rafała Chylińskiego, erem tego mnicha.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt