Gigathon

Rusza Gigathon - Ogólnopolski Konkurs Programistyczny dla dzieci i młodzieży z nagrodami o wartości ponad 60 tys. złotych!

Biało-pomarańczowe tło z fioletowymi i białymi napisami. Fioletowe elementy graficzne: robot, notatnik.

Giganci Programowania zapraszają młodych fanów programowania i nowych technologii do konkursu programistycznego, w którym na uczestników czekają ciekawe wyzwania i wyjątkowe nagrody! Wystartował Gigathon, czyli ogólnopolski konkurs programistyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nabór do konkursu rozpoczął się 11 maja, a pierwsze zadania uczestnicy rozwiążą jeszcze przed wakacjami.

Mimo że tego rodzaju konkursy kojarzone są głównie z konkurencjami dla dorosłych programistów, to coraz więcej wydarzeń tego typu organizowanych jest także dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu młodzi pasjonaci programowania i nowych technologii mogą sprawdzić swoją wiedzę z kodowania i tworzenia własnych projektów IT, a do tego powalczyć o wyjątkowe nagrody!

Najbliższą okazją do tego będzie Gigathon, czyli konkurs organizowany przez Gigantów Programowania - szkołę prowadzącą zajęcia z kodowania i organizatora największych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży. Zapisy na konkurs rozpoczęły się 11 maja na stronie https://giganci.info/3Wapbl8 .

3 kroki do mistrzostwa

Gigathon podzielony jest na 3 etapy, w których uczestnicy, z podziałem na kategorie wiekowe: 7-9, 10-12 i 13-18 lat, zmierzą się w programistycznej rozgrywce. Gigathon sprawdzi wiedzę uczestników z takich środowisk i języków programowania jak Minecraft (7-9 lat), Scratch (10-12 lat) oraz w, zależności od wyboru uczestnika, Python, C# lub C++ (13-18 lat).

Pierwszy etap konkursu rozpocznie się jeszcze w maju, a zadania będzie można rozwiązywać od 29 maja do 12 czerwca. W początkowej fazie na uczestników będzie czekać 25 rozgrzewkowych pytań w formie quizu sprawdzającego wiedzę teoretyczną. Ogłoszenie wyników I etapu nastąpi 16 czerwca.

Osoby, które zakwalifikują się do drugiego etapu konkursu, oprócz wiedzy teoretycznej, będą musieli wykazać się również praktycznymi umiejętnościami z programowania. Drugi etap zaplanowany jest na połowę października tego roku.

Najlepsi uczestnicy drugiego etapu spotkają się w wielkim finale, podczas którego stworzą swój projekt programistyczny. Spośród najlepszych prac, wyłonieni zostaną zwycięzcy. Finał zaplanowany jest na drugą połowę stycznia 2024 roku.

Jak się przygotować do konkursu programistycznego Gigathon?

To, w jakich środowiskach będą pracować uczestnicy, zależy od kategorii wiekowej, w jakiej się mieszczą uczestnicy. Na stronie konkursu https://giganci.info/3Wapbl8 dostępne są materiały dla uczniów, które pomogą przygotować się do rozgrywek, by każdy uczestnik miał równe szanse. Organizatorzy zadbali także o nauczycieli, którzy chcą jeszcze lepiej przygotować swoich uczniów do udziału w konkursie. Zostały opracowane specjalne materiały dla nauczycieli, które do pobrania są również na internetowej stronie konkursu.

Dlaczego warto wziąć udział?

Uczestnicy konkursu zawalczą o nagrody o łącznej wartości ponad 60 tysięcy złotych. Wśród nich znajdą się m.in.: konsola PlayStation 5, konsola Nintendo Switch, darmowy rok nauki programowania w szkole Giganci Programowania, wyjazd na wakacyjny obóz programistyczny i wiele innych. 

Warto jednak spojrzeć także na niematerialne korzyści, jakie zyskują uczestnicy konkursu. Udział w tego rodzaju wydarzeniach to rozwijanie umiejętności programistycznych i technicznych, które w dzisiejszej erze cyfrowej są niezwykle cenne. Co więcej, programując, dzieci i młodzież rozwijają swoją kreatywność, zdolność krytycznego myślenia oraz uczą się rozwiązywania problemów. Warto zatem zachęcać młodych miłośników technologii, aby mimo młodego wieku brały udział w takiego rodzaju konkursach.

Więcej szczegółów o wydarzeniu można znaleźć na stronie https://giganci.info/3Wapbl8 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt