- Pomnik to będzie kilkumetrowa kolumna z czarnego granitu, uformowana w kształcie głowni szabli, rozbijającej czerwony granit, symbolizujący sowiecki atak na Warszawę w 1920 roku. W ten sposób chcemy przedstawić i upamiętnić atak batalionu dowodzonego przez kapitana Stefana Pogonowskiego, będący punktem zwrotnym wojny polsko-bolszewickiej - powiedział Piotr Paduszyński z Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Kapitana Stefana Pogonowskiego.
- Głownia została już wykonana. Teraz szukamy czerwonego granitu, z którego uformujemy kolejną część obelisku. Niebawem rozpoczniemy również prace związane z przygotowaniem ornamentów i napisów, wykonanych z brązu - dodaje projektant i twórca pomnika, profesor Zbigniew Dudek z Akademii Sztuk Pięknych.
Komitet utworzył stronę internetową z informacjami na temat budowy pomnika, a także nawiązał współpracę z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Do współpracy zaproszono także Stowarzyszenie Historyczne "Strzelcy Kaniowscy". Komitet zebrał już połowę z ok. 200 tysięcy złotych potrzebnych na realizację inwestycji. W zbiórkę włączyły się łódzkie firmy, osoby prywatne i samorządy radcowskie i notarialne.