Spotkanie rozpoczęła Pani Agnieszka Rutkowska z Biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta UMŁ, która przywitała zebranych i poinformowała o planowanym przebiegu spotkania. W dalszej kolejności przedstawiona została prezentacja, którą w części dotyczącej edukacji omówiła Pani Elżbieta Modrzejewska - p.o. Dyrektora Wydziału Edukacji UMŁ, natomiast zagadnienia dotyczące infrastruktury omówił Pan Robert Kolczyński - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ, następnie rozpoczęła się dalsza część spotkania.
Pan Adam Pustelnik - Pierwszy Wiceprezydent Miasta wyjaśnił, iż zgodnie z zapewnieniem złożonym mieszkańcom podczas spotkania w dniu 29 września 2021 r. skontaktował się z Prezesem Spółki Mirbud S.A. odnośnie zamiany lub odkupienia
przez Miasto działki przy ulicy Harcerskiej 8/10. Deweloper nie jest zainteresowany zamianą działki, a jej odkupienie z przyczyn formalno-prawnych nie jest możliwe. Decyzję o sprzedaży działki poprzedziła uchwała Rady Miejskiej w Łodzi, która stanowi, że działka przy ulicy Harcerskiej nie jest przeznaczona na cele publiczne. Pierwszy Wiceprezydent Miasta wyjaśnił również, że zbycie działki zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami i nastąpiło dopiero podczas czwartego przetargu.
Zagadnienia poruszone w trakcie spotkania
- Zastrzeżenia dotyczące konsultacji społecznych odnośnie zmiany dotychczasowej i utworzenia nowej siatki szkół.
Pan Piotr Bors – Dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ wyjaśnił, że konsultacje zostały przeprowadzone prawidłowo, a konieczność zmiany siatki szkół była związana z decyzjami rządowymi o reformie szkolnictwa. Dodatkowo poinformował, że utworzenie nowych obwodów i dokonanie zmian w zakresie siatki placówek edukacyjnych wymagało każdorazowo zatwierdzenia przez Kuratorium, co było przedmiotem wielu sporów, które Miasto wygrało na drodze sądowej.
- Pytanie mieszkańców, dlaczego Miasto zlikwidowało szkołę przy ulicy Harcerskiej, a pozostawiło placówkę na ulicy Mostowskiego.
Pan Piotr Bors – Dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ poinformował, że przesłanką do likwidacji szkoły na ulicy Harcerskiej była decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o częściowym wyłączeniu budynku z użytkowania oraz dodatkowo brak podmiotu, który chciałby prowadzić tę placówkę edukacyjną.
- Pytanie mieszkańców, dlaczego Miasto, mimo wystąpień Dyrekcji szkoły przy ulicy Harcerskiej, nie przyznało środków finansowych na remont placówki.
Pan Piotr Bors – Dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ wyjaśnił, że brak przyznania środków był podyktowany dwoma aspektami: planowaną likwidacją gimnazjów w wyniku reformy szkolnictwa oraz tym, iż remont szkoły przy ul. Harcerskiej był nieuzasadniony ekonomicznie, gdyż wiązałby się z dużym nakładem środków finansowych (około 1 mln zł tylko na remont sali gimnastycznej). Budynek szkoły przy ul. Harcerskiej był w najgorszym stanie technicznym ze wszystkich szkół na terenie osiedla.
- Problem zbyt małej liczby szkół podstawowych znajdujących się na terenie osiedla Doły-Marysin oraz obawa mieszkańców, że w związku z powstaniem nowych budynków wielorodzinnych i zwiększeniem się liczby dzieci w wieku szkolnym, problem się pogłębi.
Sprawa została omówiona w prezentacji oraz przez Dyrekcję Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ, a także Wydziału Edukacji UMŁ, którzy wyjaśnili, że obecnie w obwodzie osiedla Doły-Marysin znajduje się pięć publicznych szkół podstawowych, które odpowiadają obecnym potrzebom. Dodatkowo zapewniono, iż w przypadku zmiany struktury osiedla oraz ewentualnej zmiany sytuacji demograficznej, wynikającej z powstania nowych budynków mieszkalnych na omawianym terenie, Miasto zabezpieczy odpowiednią liczbę miejsc w placówkach szkolnych.
- Zastrzeżenia mieszkańców odnośnie przepełnienia placówek edukacyjnych (dwuzmianowość szkół).
Pani Elżbieta Modrzejewska – p.o. Dyrektora Wydziału Edukacji UMŁ wyjaśniła, że obecnie kwestia przepełnienia szkół jest skutkiem reformy edukacji i jest problemem tymczasowym. Potwierdzeniem powyższego faktu są analizy przeprowadzone na podstawie danych statystycznych. Dodatkowo Pan Piotr Bors – Dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji
i Kultury UMŁ zapewnił, że w przypadku zbyt dużego obłożenia którejś z placówek, Miasto ma możliwość ograniczenia przyjęć do szkoły uczniów spoza rejonu.
- Problem miejsc parkingowych na terenie Osiedla Doły-Marysin, obawa mieszkańców, że inwestycja przy ul. Harcerskiej zmniejszy liczbę tych miejsc.
Pan Robert Kolczyński - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ wyjaśnił, że żaden
z wariantów przebudowy ulicy Harcerskiej nie zmniejszy liczby miejsc postojowych. Poinformował ponadto, iż projekt inwestycji przy ulicy Harcerskiej, zgodnie z przepisami prawa, zakłada utworzenie jednego miejsca parkingowego na jeden lokal mieszkalny. Inwestor dodatkowo zadeklarował utworzenie ośmiu miejsc parkingowych dla gości.
- Zapytanie mieszkańców dotyczące propozycji Miasta odnośnie dojazdu do nieruchomości przy ul. Harcerskiej 8/10.
Pan Robert Kolczyński - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ poinformował,
że jedną z koncepcji Miasta jest poszerzenie ul. Harcerskiej, która stałaby się ulicą dwukierunkową, natomiast drugim wariantem uspokojenia ruchu na ulicy Harcerskiej jest utworzenie na niej woonerfu.
- Problem ulicy Brackiej i ewentualna możliwość zwiększenia jej przepustowości.
Pan Robert Kolczyński - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ wyjaśnił, że ma świadomość powyższego problemu, jednakże w mieście jest wiele takich miejsc, które wymagają przebudowy. Zapewnił przy tym, że remont ulicy Brackiej nastąpi
w kolejnych latach, w ramach możliwości inwestycyjnych Miasta.
- Zastrzeżenia mieszkańców dotyczące wycinki drzew, w związku z planowaną inwestycją przy ul. Harcerskiej 8/10.
Pan Robert Kolczyński - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ poinformował,
że w związku z planowaną budową przy ulicy Harcerskiej, ilość zieleni nie zmieni się. Drzewa pozostające w kolizji z inwestycją będą przesadzone, a cztery z nich zostaną usunięte i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, inwestor będzie zobowiązany
do dokonania nasadzeń zastępczych.
- Zapytanie mieszkańców dotyczące możliwości połączenie ulicy Harcerskiej z ulicą Wojska Polskiego.
Pan Robert Kolczyński - Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UMŁ wyjaśnił, że Miasto chcąc rozwiązać problem dojazdu do inwestycji przy ulicy Harcerskiej, proponowało powyższe rozwiązanie, które według posiadanej wiedzy, spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców.
- Zarzut mieszkańca, iż przedstawiona prezentacja dotycząca placówek edukacyjnych na Osiedlu Doły-Marysin odnosi się jedynie do obecnej sytuacji,
brak jest analizy na przyszłą dekadę.
Pan Piotr Bors – Dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ wyjaśnił, że przedstawiona analiza dotyczy najbliższych 5 lat. Obecna sytuacja demograficzna ma tendencję spadkową. Wobec powyższego, bezzasadne jest utrzymywanie zbyt dużej liczby placówek oświatowych, byłoby to nieuzasadnione ekonomicznie.
- Zapytanie mieszkańców, czy decyzja Miasta odnośnie warunków zabudowy inwestycji przy ulicy Harcerskiej, która zezwala jedynie na powstanie trzech budynków, 4-5 kondygnacyjnych, jest decyzją ostateczną.
Pan Adam Pustelnik – Pierwszy Wiceprezydent Miasta wyjaśnił, iż zgodnie z przepisami prawa, inwestor ma prawo odwołać się od wydanej decyzji, a w przypadku wniesienia odwołania mieszkańcy będą stroną w postępowaniu. Dodatkowo poinformował,
że w procesie wydawania decyzji, mieszkańcy, w ramach dostępu do informacji publicznej, mogą mieć wgląd w dokumenty.
Podczas spotkania mieszkańcy zgłosili ponadto uwagi dotyczące:
- Nieobecności inwestora na spotkaniu,
- Kwestii dojazdu ciężkiego sprzętu na budowę na ulicy Harcerskiej,
- Zwiększenia liczby dzieci w grupach przedszkolnych, bez zapewnienia dodatkowego opiekuna.
Na zakończenie spotkania jedna z mieszkanek odczytała wszystkie postulaty.
Raport opracował:
Oddział ds. Skarg
Wydziału Zarządzania
Kontaktami z Mieszkańcami UMŁ
08.11.2021 r.