- Pomysł organizacji akcji „Harcerskie Elfy” pojawił się bardzo spontanicznie - mówi Mieszko Okrój z Hufca ZHP Łódź-Górna. – Rozmawialiśmy o bliźniaczej akcji, którą są objęte łódzkie domy pomocy społecznej i wtedy w naszych głowach zakiełkowała myśl, dlaczego by nie zorganizować podobnego wydarzenia dla seniorów z łódzkich Domów Dziennego Pobytu. Dalej wystarczyło już tylko zrobić pierwszy krok i zacząć działać. Wcześniej zdarzyło nam się już organizować różne akcje charytatywne. Miały one jednak dużo mniejszą skalę. Tak duże przedsięwzięcie mamy okazję organizować po raz pierwszy.
W akcję zaangażowali się harcerze oraz instruktorzy z Hufca Łódź-Górna, czyli w sumie około 230 osób w różnym wieku. Na samym początku pomysłodawcy przygotowali szablon „Listu do mikołaja”, który następnie został przekazany do wszystkich Domów Dziennego Pobytu biorących udział w wydarzeniu. Każdy podopieczny korzystający ze wspomnianych placówek MOPS w Łodzi został poproszony o osobiste napisanie „Listu do mikołaja”.
- Seniorzy byli bardzo zaskoczeni i wzruszeni całą akcją - mówi Kamila Piotrowska, administrator Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej. – Niektórzy z kolei nie mogli uwierzyć, że zostaną naprawdę obdarowani. Początkowo myśleli, że jest to żart. Dla większości bardzo poruszający okazał się jednak fakt, że młodzi ludzie – harcerze pamiętają o nich i że pragną ich obdarować. Część pensjonariuszy było także harcerzami w czasach swojej młodości, więc zaczęli wspominać czasy, kiedy sami chcieli zmieniać świat i dzielić się z innymi dobrem.
W „Listach do mikołaja” seniorzy prosili najczęściej o słodkości, książki, czapki, szaliki, rękawiczki, pantofle, kosmetyki oraz o paczki żywnościowe. Był jednak także m.in. pisany wierszem list zawierający prośbę o laskę do podpierania, list z życzeniem, by harcerze zadbali o czyste powietrze i wodę dla Europy na najbliższe 10 tys. lat czy list jednej z pensjonariuszek z podziękowaniem za lalkę, jaką otrzymała w wigilię 1939 r. i która to lalka przetrwała z nią całą wojnę.
- Napisanie „Listu do mikołaja” to wcale nie była taka prosta sprawa – mówi Ewa Pigoń, seniorka korzystająca od sześciu lat z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej. – Ja osobiście poprosiłam o kompas. Jesienią często chodzę na grzyby i nie raz zdarzyło się już mi zgubić w lesie. Mając przy sobie kompas będę czuła się zdecydowanie bezpieczniej. Moja koleżanka Felicja, której ciągle jest zimno, poprosiła z kolei o ciepłe skarpety. To jednak nie prezenty są w tej całej akcji najistotniejsze, tylko sama idea, że młodzi ludzie pomyśleli w ogóle o nas, starszych osobach. To naprawdę bardzo, bardzo miły gest.
Wszystkie napisane „Listy do mikołaja” trafiły do harcerzy, a ci rozesłali je do wszystkich zainteresowanych spełnianiem życzeń seniorów. Został stworzony specjalny plik, w którym każdy mógł wpisać się jako darczyńca konkretnego prezentu dla konkretnej osoby. Część z prezentów harcerze zapakowali bezpośrednio u siebie w domu i już gotowe przekazali do Hufca Łódź-Górna. Część upominków została z kolei spakowana wspólnie, w ramach harcerskiej wigilii. Ostatni etap akcji to dostarczenie prezentów do seniorów, co odbywa się przez cały, przedświąteczny tydzień. Finał akcji miał miejsce w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Obywatelskiej, którego jedna z seniorek – dawna harcerka (pani Bożena) poprosiła w „Liście do mikołaja” o odwiedziny harcerzy i wykonanie przez nich na żywo harcerskich piosenek. Harcerze postanowili spełnić także i to życzenie.
- Składam serdeczne podziękowania i słowa uznania wszystkim harcerzom z Hufca Łódź-Górna za pomysł oraz realizację akcji, która wśród podopiecznych naszych placówek wywołała wiele uśmiechów i radości - mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Bezinteresowne zaangażowanie organizatorów wydarzenia świadczy niewątpliwie o ogromnej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.
*****
W Łodzi funkcjonuje obecnie 20 Domów Dziennego Pobytu przeznaczonych dla seniorów (18 prowadzonych bezpośrednio przez Miasto Łódź i 2 prowadzone na zlecenie Miasta Łódź).
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi prowadzi na terenie miasta 17 Domów Dziennego Pobytu dla seniorów, które dysponują łącznie obecnie 750 miejscami. Dodatkowo jeden Dom Dziennego Pobytu funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej (dysponuje 50 miejscami). Ponadto dwa Domy Dziennego Pobytu dla seniorów prowadzi – na zlecenie Miasta Łódź - Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest w nich z kolei łącznie 90 miejsc.
W ubiegłym roku ze wszystkich łódzkich Domów Dziennego Pobytu dla seniorów skorzystało (w sposób rotacyjny) w sumie prawie 1.000 osób.