Historia "Chełminiaków" i wyjątkowa wystawa w Fabryce Aktywności Miejskiej

6 września w Fabryce Aktywności Miejskiej odbył się wernisaż wystawy „I nazywali to Wojskiem Polskim...! Wojskowe Obozy Internowania (1982-1983)"

Fot. Patryk Wacławiak, UMŁ
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Osób Internowanych „CHEŁMINIACY 1982” z siedzibą w Bydgoszczy i koło łódzkie Stowarzyszenia.

Wojskowe Obozy Internowania były formą komunistycznej represji, polegającej na przymusowym wcielaniu do wojska.  Wystawa obejmuje 12 plansz, przedstawiających historię Wojskowych Obozów Internowania działających w Polsce w latach 1982-1983, czyli równo 40 lat temu.

Jest ilustrowaną opowieścią o przymusowej służbie wojskowej, która miała służyć izolacji opozycjonistów. W Wojskowych Obozach Internowania władze komunistyczne w latach 1982 - 1983 roku uwięziły i odizolowały 1711 osób – członków zdelegalizowanej NSZZ „Solidarność” i innych. 12 plansz przedstawia opis precyzyjnie zaplanowanego bezwzględnego procederu, ponurą codzienność obozów, różne formy represji i łamania oporu, ale też sposoby na przetrwanie i budowanie nadziei.

- Wojskowe Obozy Internowania to proceder, który we wczesnych latach 80. dotknął wiele osób i ich rodziny. Pamięć tych wydarzeń przekazywana była właśnie w rodzinach i najbliższym otoczeniu. Dopiero w ostatnich latach historia ta stała się inspiracją do przeprowadzenia badań źródłowych 
i przedstawienia publicznie ich wyników, w tak ciekawej, wizualnej formie  12 plansz, krok po kroku przedstawia historię Wojskowych Obozów Internowania, to jednak również opowieść o ludziach, którzy walczyli mimo, że robiono wszystko, aby odebrać im nadzieję. Z tej historii wyprowadzić można uniwersalne przesłanie o sile ducha i myśli, dzięki którym udaje się przetrwać zniewolenie, zwłaszcza niewolę psychiczną. - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, obecny podczas wernisażu. Głos zabrał również Andrzej Adamczyk, przewodniczący SOI "Chełminiacy 1982", a wykład połączony z dyskusją moderował Grzegorz Nawrot z łódzkiego oddziału IPN.

Wystawę przygotował oddział IPN z Bydgoszczy. Gościła już w wielu miejscach m.in. Sejmie, ale również w Koszalinie, Kołobrzegu, Elblągu, Bydgoszczy, Olsztynie, Chełmnie, Gdańsku.

Polecane aktualności

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt