Znajdą się na niej okazy, które pokazują Leonarda da Vinci jako naukowca, wynalazcę i inżyniera. Charakteryzują się one wyjątkową urodą i zadziwiają kreatywnością twórcy. Prezentują także proces twórczy - od koncepcji i szkicu, po ostateczne powstanie modelu.
Polskim suplementem do wystawy będzie część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Jej tytuł to "Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie".
Jednym z głównych bohaterów tej części ekspozycji będzie polski inżynier, wynalazca i operator filmowy, uznawany za pioniera polskiej oraz światowej kinematografii - Kazimierz Prószyński. Wydarzeniem bez precedensu będzie rekonstrukcja jego legendarnego biopleografu.
Partnerem technologicznym EC1 przy realizacji wystawy jest łódzka firma Hycom, która zaprojektowała i stworzyła aplikację mobilną pozwalającą na zapoznanie się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami organizacyjnymi, takimi jak ceny biletów oraz godziny otwarcia ekspozycji.
Idea sprowadzenia wystawy "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" do Łodzi jest pokłosiem współpracy EC1 Łódź - Miasto Kultury z Cité des Sciences et de l’industrie w Paryżu. Ekspozycja uzyskała honorowe patronaty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezydent Łodzi, ambasadora Francji, ambasadora Niemiec oraz ambasadora Włoch.