Hołd dla patronki Łodzi.

5 października łodzianie wspominają patronkę miasta św. Faustynę. Co roku w godzinach wieczornych odbywa się msza w kościele pw. Św Faustyny, a następnie procesja z relikwiami do Archikatedry Łódzkiej.

Celebrujący mszę arcybiskup Grzegorz Ryś przywoływał słynne dla charyzmatu  Faustyny pojęcia miłości i miłosierdzia, ale również często odnosił się do kwestii skromności, „maleńkości”, w której należy dostrzec i docenić silę.

-  Maleńkość to obraz miłości na jaką nas stać w porównaniu z ogromem miłości, którą dostajemy od Boga. Jesteśmy jednak stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, zatem nawet najmniejsze doświadczenie miłości jest w nas wielkie i jest boże. Maleńkość to wielka cnota, jej  przeciwieństwem jest pycha – powiedział arcybiskup Grzegorz Ryś.

Święto Faustyny Kowalskiej wyznaczono na rocznicę śmierci świętej, która zmarła 5 października 1938 roku.

Motyw maleńkości, skromności i uniżenia istotnie odznacza życie świętej Faustyny, dziś to jednak jedna z najbardziej znaczących na świecie postaci Kościoła katolickiego. Jej droga do świętości rozpoczęła się właśnie w Łodzi, gdzie jako młoda kobieta pracowała jako służąca. W Łodzi dostąpiła pierwszych objawień, które kontemplowała, modląc się  w łódzkiej archikatedrze. Miejscami istotnymi dla łódzkiego „szlaku świętej Faustyny” jest właśnie Archikatedra Łódzka i park Wenecja, gdzie wg zapisów z jej dzienniczka Faustyna miała doznać pierwszych widzeń, podczas ludowej zabawy. W pobliżu parku zbudowany został kościół parafialny oraz pomnik świętej w formie fontanny.

Podczas nabożeństwa w kościele św. Faustyny przypomniano, że tradycja procesji w dzień patrona obchodzona jest w wielu polskich miastach np. we Wrocławiu, gdzie odbywają się pielgrzymki ku czci patronów – św. Doroty i Stanisława.  W Łodzi dni pamięci Faustyny odbywają się od 2005 r., odkąd decyzją Rady Miejskiej w Łodzi ustanowiono ją patronką miasta. W uroczystości brał udział wiceprezydent Adam Pustelnik. 

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt