Hołd dla patronki Łodzi.

5 października łodzianie wspominają patronkę miasta św. Faustynę. Co roku w godzinach wieczornych odbywa się msza w kościele pw. Św Faustyny, a następnie procesja z relikwiami do Archikatedry Łódzkiej.

Celebrujący mszę arcybiskup Grzegorz Ryś przywoływał słynne dla charyzmatu  Faustyny pojęcia miłości i miłosierdzia, ale również często odnosił się do kwestii skromności, „maleńkości”, w której należy dostrzec i docenić silę.

-  Maleńkość to obraz miłości na jaką nas stać w porównaniu z ogromem miłości, którą dostajemy od Boga. Jesteśmy jednak stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, zatem nawet najmniejsze doświadczenie miłości jest w nas wielkie i jest boże. Maleńkość to wielka cnota, jej  przeciwieństwem jest pycha – powiedział arcybiskup Grzegorz Ryś.

Święto Faustyny Kowalskiej wyznaczono na rocznicę śmierci świętej, która zmarła 5 października 1938 roku.

Motyw maleńkości, skromności i uniżenia istotnie odznacza życie świętej Faustyny, dziś to jednak jedna z najbardziej znaczących na świecie postaci Kościoła katolickiego. Jej droga do świętości rozpoczęła się właśnie w Łodzi, gdzie jako młoda kobieta pracowała jako służąca. W Łodzi dostąpiła pierwszych objawień, które kontemplowała, modląc się  w łódzkiej archikatedrze. Miejscami istotnymi dla łódzkiego „szlaku świętej Faustyny” jest właśnie Archikatedra Łódzka i park Wenecja, gdzie wg zapisów z jej dzienniczka Faustyna miała doznać pierwszych widzeń, podczas ludowej zabawy. W pobliżu parku zbudowany został kościół parafialny oraz pomnik świętej w formie fontanny.

Podczas nabożeństwa w kościele św. Faustyny przypomniano, że tradycja procesji w dzień patrona obchodzona jest w wielu polskich miastach np. we Wrocławiu, gdzie odbywają się pielgrzymki ku czci patronów – św. Doroty i Stanisława.  W Łodzi dni pamięci Faustyny odbywają się od 2005 r., odkąd decyzją Rady Miejskiej w Łodzi ustanowiono ją patronką miasta. W uroczystości brał udział wiceprezydent Adam Pustelnik. 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt