Hołd powstańcom Warszawskim

W Łodzi pamiętamy o bohaterkach i bohaterach Powstania Warszawskiego. W dniu wybuchu powstania, 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00 spotkaliśmy się przy łódzkich grobach Powstańców Warszawskich na Starym Cmentarzu by oddać im cześć.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
13 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Jak co roku łodzianie zgromadzili się przy grobie Basi Nazdrowiczówny - harcerki, łączniczki, łodzianki, poległej na Mokotowie 19 września - by oddać hołd bohaterskim powstańcom, którzy 1 sierpnia o godz. 17 rozpoczęli 63 – dniową walkę o stolicę i o wolność. Kwiaty w imieniu władz miejskich złożyli: wiceprezydent Adam Wieczorek i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, parlamentarzyści, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy miasta.

„Kiedy spotykamy się tu przy grobie Basi Nazdowiczówny musimy pamiętać że kobiety stanowiły aż 30% powstańców. Pełniły te same role co mężczyźni walcząc z nimi ramię w ramię z bronią w ręku. Wspierały też walczących jako sanitariuszki, łączniczki, wywiadowczynie, sygnalizatorki. Często były to harcerki: dokładne, ofiarne, pewne w działaniu. Zasługiwały tak jak wszyscy powstańcy na najwyższy szacunek i podziw. Stojąc tu nie czuję się upoważniony by oceniać czy komentować powstanie. To pozostawiam uczestnikom tych wydarzeń. Naszą rolą jest dbać o pamięć o bohaterstwie i poświęceniu naszych rodaków. Cześć i chwała Bohaterom!” - powiedział Wiceprezydent Adam Wieczorek.

Powstanie Warszawskie upadło 3 października 1944 roku po 63 dniach bohaterskich walk. Poległo w nim ponad 15 tysięcy powstańców, a rannych zostało ok. 20 tysięcy. Zginęło lub zostało zamordowanych 150 tysięcy cywili. Ludność stolicy została wypędzona, a ponad 150 tysięcy osób zostało deportowanych w głąb Rzeszy lub zesłanych do obozów koncentracyjnych.

Basia Nazdrowiczówna miała 15 lat, gdy poległa od odłamka bomby.  Przez wiele lat po wojnie na jej nagrobku, jako jednym miejscu w mieście, znajdował się napis - powstanie warszawskie.

W imieniu władz miasta kwiaty zostały złożone również przed pomnikiem Powstańców Warszawskich u zbiegu ul. Wojska Polskiego i al. Palki.

Organizatorem uroczystości był łódzki oddział IPN.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt