Na skwerze obok ronda spotkali się: władze miejskie, młodzież i dzieci z okolicznych szkół oraz przedstawiciele organizacji patriotycznych.
Piotr Kon był łódzkim adwokatem działającym na przełomie XIX i XX wieku. Zasłynął, jako obrońca bojowników Rewolucji 1905 roku i łodzian zaangażowanych w ruchu niepodległościowym.
Sądy wojenne czasów rewolucji 1905 roku, z wielką łatwością, często na podstawie pomówień agentów Ochrany, ferowały wyroki długoletniego zesłania lub nawet wyroki śmierci. Bywało, że stosowano zasadę odpowiedzialności zbiorowej. W tym gąszczu przepisów prawa wojennego, interesów politycznych i skrajnych emocji poruszał się mecenas Piotr Kon, ratując życie uwięzionych robotników, bojowców i czasami osób przypadkowych zamieszanych w wydarzenia.
Łódź okazała mu wdzięczność już po odzyskaniu niepodległości. Był gościem honorowym wielu uroczystości, przemawiał, przypominając bohaterstwo bojowców i ich osiągnięcia, jak choćby polskie szkolnictwo. Miasto oferowało mu nawet emeryturę, której jednak nie przyjął twierdząc, że jest zdrowy i może pracować.
- Piotr Kon należał do wielkiego pokolenia, które wywalczyło dla Polski niepodległość. W jego przypadku było to prawie 30 lat zmagań z carskim aparatem państwom i jego sądami. Wielu działaczy niepodległościowych zawdzięczało mu krótsze wyroki, a nawet uniewinnienia - powiedziała podczas uroczysrości wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka.
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa – Wodnicka, Jacek Wystop (inicjator nadania imienia) i mecenas Sylwester Redeł , dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej dokonali symbolicznego odsłonięcia porteru Piotra Kona na rondzie jego imienia.
W uroczystości wzięły udział delegacje ze SP 169 i 18 LO.
Po uroczystości złożono kwiaty na grobie bohatera na Starym Cmentarzu w Łodzi.