Na ul. Włókienniczej i przylegających do niej kwartałach zostanie zrealizowany architektoniczno-artystyczny program. Podwórka śródmiejskich kamienic i elewacje oficyn zostaną oddane artystom tworzącym w obszarze street artu. Natomiast fasady zaprojektują architekci.
W zespole, który zarówno oceni propozycje, jak i sami jego członkowie przygotują koncepcje, znaleźli się m.in.: dr Daniel Libeskind, architekt, prof. Marek Lefik, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, prof. Andrzej Wachowicz, dziekan Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi i prof. Marek Janiak, Architekt Miasta.
Przy ul. Włókienniczej w ramach rewitalizacji obszarowej centrum zostanie odnowionych 14 kamienic. Część z nich ma dobrze zachowane lub udokumentowane fasady i znajdujące się na nich detale. Pozostałe znajdują się w złym stanie, ich elewacje są ubogo bądź w ogóle ozdobione i dla tych zostaną przygotowane projekty dekoracji architektonicznej. Ideą, która przyświeca pracom zespołu nie jest jedynie sięgnięcie do historii, ale próba odnalezienia miejsca i funkcji detalu we współczesnej architekturze.
Daniel Libeskind zainteresował się projektem przy okazji wspierania działań promocyjnych Łodzi w kandydowaniu na organizatora międzynarodowej wystawy EXPO 2022. Znany na całym świecie architekt nie tylko będzie oceniał i pomagał projektantom w przygotowaniu koncepcji, ale możliwe, że także w jego biurze powstanie jeden z projektów.
Inwestycje w obszarze rewitalizacji nr 1 rozpoczną się w przyszłym roku. Obejmują one nie tylko remonty kamienic przy ul. Włókienniczej, Wschodniej, Rewolucji, Jaracza i Kilińskiego, ale także modernizacje każdej z ulic, w tym utworzenie z ul. Włókienniczej tzw. woonerfu, budowę pasażu Majewskiego oraz utworzenie zielonego miejsca spotkań mieszkańców z placem zabaw.
Wartość inwestycji to prawie 230 milionów złotych i są one współfinansowane z unijnych funduszy.