Jak będzie wyglądać monografia miasta Łodzi? Książka na 600-lecie i inne formy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim.

Premiera pierwszego tomu odbędzie się 21 lipca. Podczas cyklicznego spotkania prasowego UŁ profesor Jarosław Kita zaprezentował próbny wydruk. Pierwsza cześć monografii będzie liczyć kilkaset stron, przygotowana będzie w szytej, zwracającej uwagę oprawie, z bogatą ikonografią oraz wiodącym kolorem przewodnim. Projekt okładki jest na razie niespodzianką.

Łódź. Historia miasta poprzez wieki. Profesor Jarosław Kita prezentuje próbny wydruk pierwszego tomu.

-Kiedy przystępowaliśmy do tego zadania w 2021 r.  wydawało się ono niemal niemożliwe. Czasu było bardzo mało, wyzwaniem była też koordynacja pracy wielu autorów, piszących w różnych stylach i ujęciach tematu. Nie mniej – możemy mówić o sukcesie. To coś więcej niż pomnik upamiętniający rocznicę. Nasz „pomnik” trafi do domu każdego łodzianina – powiedział profesor Jarosław Kita.

Podczas konferencji rozmawiano też o innych formach współpracy Uniwersytetu z otoczeniem zewnętrznym. Miasto od wielu lat prowadzi wraz z uczelnią programy, w których zachęca młodych ludzi do studiowania i pozostawania po studiach w Łodzi, takie jak  „Mam pomysł na start up”, „Zasmakuj Studiowania w Łodzi” czy „Młodzi w Łodzi”.

- Jako miasto wiemy, że rozwój i potrzeby uczelni wiążą się z naszą działalnością na rzecz stwarzania warunków dla biznesu w mieście. Celem naszych programów np. stypendiów jest przyciągnięcie do miasta najzdolniejszych maturzystów, wspieranie ich rozwoju, zachęcanie aby po studiach zostali
w Łodzi i znali potrzeby pracodawców. Mamy również program start-upowy, który  wspiera młodych przedsiębiorców. Miasto jest też współtwórcą studiów podyplomowych FiTech, na których kształcimy nowoczesnych specjalistów w dziedzinach finansowych, analityków i finansistów, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje cyfrowe. – powiedział Mateusz Sipa,  z-ca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Łodzi.

Inną z form współpracy Miasta i UŁ jest Ideathon. To program, w którym zespoły studencko-doktoranckie opracowują rozwiązania zagadnień środowiskowych, zgłaszanych przez firmy i inne  podmioty. Młodzi uczestnicy po warsztatach z design thinking i teambuildingu opracowują rozwiązania, które poddane zostaną ocenie pod kątem skuteczności i innowacyjności. Konkurs wzbudził zainteresowanie – zgłosiło się ok. 100 uczestników.

Ponadto UŁ  jest partnerem Fotofestiwalu, który startuje już 15 czerwca.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt