Jak powstaje łódzkie Orientarium?

Do otwarcia Orientarium w Łodzi zostało kilka miesięcy. Prace idą pełną parą. Na jakim etapie obecnie jesteśmy? Weszliśmy na budowę, by sprawdzić, jak wyglądają pawilony, wybiegi oraz woliery dla zwierząt.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Prace budowlane na terenie Orientarium rozpoczęły się we wrześniu 2018 roku. Otwarcie obiektu planowane jest na czerwiec 2021 roku. Większość prac już za nami. – Zaawansowanie robót na ten moment wynosi 83%. Obecnie trwa montaż elewacji ze sprasowanego bambusa oraz posadzki z betonu architektonicznego. Trwa również szklenie fasad aluminiowych wybiegów wewnętrznych - informuje Artur Kaczor, kierownik robót i koordynator ds. rozliczeń wykonawcy - firmy Mosty Łódź.

Wybiegi dla zwierząt zostały już częściowo zaaranżowane. Przybywa sztucznych skał, montowane są konstrukcje do zielonych ścian, na których znajdzie się roślinność. W ramach kontraktu firma Mosty Łódź ma wyposażyć obiekt w orientalne rośliny - około 20 tysięcy sztuk. 15 tysięcy sztuk roślin jest już w Polsce. Są składowane w szklarniach pod Łodzią.

W Orientarium zamieszkają zwierzęta z Azji Południowo-Wschodniej. – Zobaczymy około 50 gatunków zwierząt, między innymi słonie, orangutany, bawoły anoa, makaki, niedźwiedzie malajskie, gawiale oraz wiele gatunków ryb, w tym rekiny oraz płaszczki. – mówi wiceprezes zoo, Tomasz Jóźwik.

Część wybiegów zajmą podopieczni, którzy już od dłuższego czasu w łódzkim zoo przebywają, między innymi langury czy binturongi. Pomału organizowane są transporty ptaków. Na początku przyszłego roku rozpocznie się zarybianie, a od marca do czerwca, kiedy będzie już pozwolenie na użytkowanie obiektu, pojawią się większe zwierzęta.  – Wiemy już, że gawiale przyjadą do nas z Czech. To będą duże, kilkumetrowe osobniki. Mamy też wytypowane cztery orangutany i trzy słonie indyjskie. Słonie przyjadą z Holandii i Francji – dodaje wiceprezes zoo.

Przypomnijmy, że cała inwestycja obejmie połowę obecnego terenu zoo. Nowoczesne pawilony, woliery oraz wybiegi zajmą powierzchnię ponad 7,5 ha. Orientarium będzie podzielone na strefę wejściowo-konferencyjną oraz ekspozycyjną.  

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt