Jak zakończy się łódzkie opowiadanie kryminalne? Kontynuujemy „Dygot w mieście Łodzi”

Przed nami kolejna odsłona konkursu literackiego „Dygot w mieście Łodzi”. Początek historii o zaginięciu psa w drogocennym naszyjniku stworzył Romuald Chorąży, a rozwinięcie napisała Małgorzata Rek. Jak zakończy się wspólnie stworzone łódzkie opowiadanie kryminalne? Przekonamy się już wkrótce.

Laureatkę II etapu - Małgorzatę Rek - wybrało jury w składzie Agnieszka Płoszaj, Przemysław Owczarek, dyrektor Domu Literatury w Łodzi, Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ i Aleksandra Górska z Wydziału Kultury UMŁ. Dyrektor Dagmara Śmigielska podkreśla, że wspólne pisanie opowiadania kryminalnego z Łodzią w tle spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i zaprasza do kontynuowania zabawy. 

W III i ostatnim etapie konkursu zadaniem uczestników jest stworzenie zakończenia opowiadania – max. 4 strony znormalizowanego maszynopisu. Opatrzone imieniem i nazwiskiem autora propozycje należy przesyłać na adres kulturalnykonkurs@uml.lodz.pl do 15 marca br. Na zwycięzcę ostatniego etapu czeka nagroda specjalna.

Jedną z nagród dla autorów najlepszych tekstów były warsztaty ze znanym pisarzem, autorem powieści kryminalnych i laureatem prestiżowych nagród literackich Mariuszem Czubajem. Literat ubolewał nad ograniczeniami w długości opowiadania, które prezentuje niezwykły potencjał, bo, jak twierdzi, samej Łodzi poświęcić można znacznie więcej miejsca. – Niezwykle się cieszę, że powstają takie inicjatywy i są aktywnie wspierane przez władze miasta. Promocja przez kulturę, w dodatku kulturę zaktywizowaną, gdzie każdy może być twórcą to rzecz nie do przecenienia - powiedział Mariusz Czubaj podkreślając jednocześnie, że promowanie poprzez gatunek kryminału to światowa tendencja. W wielu miastach, szczególnie skandynawskich,  organizowane są spacery śladami bohaterów powieści kryminalnych.

Inspiracji do zakończenia opowiadania szukać można także na scenie teatralnej. Grupa Impro Atak od kilku miesięcy prezentuje „Kryminał improwizowany w 2 aktach”. Publiczność decydując, co się wydarzy, tworzy wraz z aktorami niepowtarzalne, trzymające w napięciu i często wyjątkowo zabawne historie. Do czerpania z twórczości grupy zachęca jej twórca Jacek Stefanik.  

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt