„Jak zwyciężać mamy”

Salwą honorową i kwiatami uczciliśmy pamięć bohaterskich powstańców wielkopolskich w 105 rocznice wybuchu tego zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Uroczystość odbyła się na cmentarzu woskowym na Dolach. Organizatorem uroczystości jest Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. Powstańców Wielkopolskich.

Cmentarz. Przy grobie weteranów powstania Wielkopolskiego stoi warta honorowa. Na pierwszym planie żołnierz na baczność z karabinem i bagnetem. Na grobie kwiaty. Drugi żołnierz stawia na grobie zapalony znicz. W tle widzać tablicę grobową na napisem Rodzina Walczaków.
Składnie kwiatów na grobach weteranów Powstania Wielopolskiego
4 zdjęcia
Cmentarz. Przy grobie weteranów powstania Wielkopolskiego stoi warta honorowa. Na pierwszym planie żołnierz na baczność z karabinem i bagnetem. Na grobie kwiaty. Drugi żołnierz stawia na grobie zapalony znicz. W tle widzać tablicę grobową na napisem Rodzina Walczaków.
Alejka na cmentarzu. Kondukt ludzi niosących wiązanki. Na pierwszym planie wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek niosący wieniec z wstęgą na napisem Prezydent Miasta Łodzi. Obok niego idzie Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.
Szpaler żołnierzy w mundurach moro i bordowych beretach. Jeden z nich trzyma w ręku sztandar.
Wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek przemawia podczas uroczystości. Stoi przy wejściu do budynku - kaplicy. W tle uczestnicy uroczystości. Grupa około 10 osób, wśród nich żołnierze, młodzież i kapelan.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Powstanie wielkopolskie wybuchło spontanicznie, ale jednocześnie było sprawnie przeprowadzone. Powstańcy mogli liczyć na pomoc kadrową ze strony Warszawy i natychmiastową akcję dyplomatyczną polskiego przedstawicielstwa na konferencji pokojowej w Paryżu, która zapewniła poparcie polityczne Francji dla sprawy powstania. Sukces powstania wielkopolskiego to czyn zbrojny podjęty w wyjątkowo sprzyjającym momencie i wsparty na różnych polach przez współpracujących ze sobą polityków - powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

W uroczystości wzięli też udział przewodniczący rady miejskiej Marcin Gołaszewski, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, kombatanci oraz goście z Poznania reprezentujący Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Obok uczniów z zespołu szkół stanęła młodzież w mundurach z Liceum Sportowo-Mundurowego Oświatowiec.

Posterunki honorowe zaciągnęli i salwę honorową oddali żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej            

- Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Walki rozpoczęły się dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, powracającego do Polski z emigracji. Owacyjnie witany przez licznie zgromadzonych mieszkańców ten mąż stanu 26 grudnia wygłosił przemówienie z okna hotelu Bazar. Kiedy to prowokacyjny przemarsz zorganizowali Niemcy, zrywając w jego trakcie polskie sztandary i chorągwie. W kolejnych dniach walki objęły inne tereny Wielkopolski. W styczniu i lutym 1919 roku powstańcy wyzwolili spod panowania niemieckiego dawną prowincję poznańską. Powstanie było znakomicie przygotowanie i dowodzone. Lotnisko niemieckie w Ławicy powstańcy zdobyli w ciągu 20 minut tracąc, tylko jednego człowieka. Zdobyli kilkadziesiąt niemieckich samolotów, co wielu historyków uważa za największy łup wojenny w tysiącletniej historii polskiego oręża.

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku. Wtedy to do postanowień rozejmu w Trewirze zawartego między Ententą i Niemcami, dołączono zobowiązanie Republiki Weimarskiej do zaprzestania kroków zaczepnych przeciw Polakom oraz wytyczono linię demarkacyjną. Włączenie do Polski ziem, o które toczyły się walki, zatwierdzone zostało w traktacie wersalskim podpisanym 28 czerwca 1919 roku.

Tadeusz Walczak urodził się w 1899 roku. Od najmłodszych lat zaangażowany był w ruch harcerski.  W 1916 roku wstąpił  do Polskiej Organizacji Wojskowej, a w roku 1918  opuścił dom rodzinny i udał się do Łodzi. Tu w biurze werbunkowym został przyjęty, jako ochotnik do wojska, następnie skierowany do Warszawy rozpoczął edukację w szkole podoficerskiej. Wziął udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie, a potem został oddelegowany do Poznania wraz z grupą mającą organizacyjnie wspomagać powstańców wielkopolskich. W potyczce po Szubinem został ranny. Po powstaniu wziął udział w  obronie Lwowa, gdzie ponownie odniósł rany i trafił do szpitala. W stopniu sierżanta został przeniesiony do Łodzi, jako podoficer zawodowy. W 1938 roku oddelegowano go do Warszawy do V Pułku Lotniczego na Okęciu, gdzie pracował do wybuchu wojny. W trakcie wojny wraz z rodziną przebywał w Warszawie. Jego starszy syn, 18- letni harcerz Mirosław Walczak,  zginął 2 sierpnia 1944 roku w powstaniu warszawskim podczas walk pułku Baszta na  Mokotowie.

Po wojnie Tadeusz Walczak wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, gdzie wstąpił do wojska i w stopniu podporucznika został na krótko oddelegowany na Ziemie Odzyskane. Po powrocie do Łodzi pracuje w służbie naziemnej lotnictwa na Lublinku. Z wojska, na skutek złego stanu zdrowia został w 1949 roku przeniesiony w stan spoczynku. Awansowany do stopnia kapitana. Był wielokrotnie odznaczany, w tym właśnie za udział w powstaniu wielkopolskim.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt