Wystawa gościła już w Warszawie, gdzie w ostatnich miesiącach oglądać ją można w Senacie. Towarzyszyła uroczystości mianowania roku 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego.
Wystawa po raz pierwszy w takim zakresie opowiada historię „Łodzi niepodległościowej” od wybuchu powstania styczniowego po wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku. Galerię sylwetek otwiera Maria Piotrowiczowa bohaterska kosynierska, która poległa w bitwie pod Dobrą w 1863 r. Będzie można również poznać związki Józefa Piłsudskiego z Łodzią i ocenić wkład wydarzeń 1905 w budowę polskiego szkolnictwa. Czyn niepodległościowy to także łódzcy harcerze: Wacław Lipiński, Jerzy Szletyński i Edward Pfeiffer, którzy w październiku 1914 roku wymaszerowali z miasta, by wziąć udział w epopei legionowej.
W tym roku w szczególności warto zwrócić uwagę na treści dotyczące wojny polsko – bolszewickiej i jej przebiegu w Łodzi. Genialnemu kryptologowi, łodzianinowi porucznikowi Janowi Kowalewskiemu poświęcone są dwie plansze. Zdjęcia tam prezentowane mają charakter unikatowy i pochodzą ze zbiorów wnuka porucznika Hugo Kowalewskiego-Ferreiry. Osobne miejsce znalazły dzieje 28 pułku Strzelców Kaniowskich z porucznikiem Stefanem Pogonowskim, który poprowadził swój batalion do zwycięskiego ataku pod Radzyminem 15 sierpnia 1920 roku.
Przez dziesięciolecia wkład mieszkańców Łodzi w odzyskanie niepodległości był nieznany i niedoceniany. Wystawa przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi „Łódzkie Drogi do Niepodległości” i przy współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi UMŁ, prezentowana była w Senacie z inicjatywy senatora Ryszarda Bonisławskiego, który procedował też sprawę dedykowania roku 2020 Janowi Kowalewskiemu.
Kuratorem wystawy jest dr Agnieszka Jędrzejewska. Wystawę oglądać będzie można
w pasażu Schillera do 14 lutego 2020 r.