- Wystawianie jasełek to nasza tradycja już od kilkunastu lat. Sama nie potrafię powiedzieć, która to szopka z kolei, ale w gronie obecnych aktorów są osoby, które występują od samego początku – mówi Krystyna Parol, administratorka Domu Dziennego Pobytu przy ul. Grota Roweckiego, która jest pomysłodawczynią i reżyserką jasełek. – Co roku jasełka mają inny scenariusz, są inne piosenki i muzyka. Zawsze staramy się zaprezentować coś nowego.
Przygotowania do widowiska rozpoczynają się na kilka tygodni przed świętami, a w trakcie samego przedstawienia aktorzy dają z siebie wszystko – śpiewają, recytują, nie zapominając też o ruchu scenicznym. I nawet jeśli cyrograf, który Diabeł ma podsunąć Herodowi do podpisania, trochę zaplątuje się w fałdy szatańskiego płaszcza, nikt nie traci głowy, a akcja jasełek postępuje zgodnie ze scenariuszem i bez niepotrzebnej tremy – jak w „prawdziwym” teatrze.
- Bez pani Krystyny to przedsięwzięcie nigdy by się nie udało. Ona jest naszym reżyserem i scenarzystą, powtarza z nami role, uczy piosenek. Wszyscy czerpiemy z jej licznych talentów – mówi najstarszy z aktorów, 94-latek, który wcielił się w postać jednego z trzech króli.
W premierze jasełek, która odbyła się 4 stycznia, obok seniorów z Domu przy Grota Roweckiego wzięli udział także wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Piotr Kowalski.
Wiceprezydent serdecznie podziękował każdemu z 17 aktorów występujących w przedstawieniu.
- Przede wszystkim życzę nam wszystkim, abyśmy spotkali się za rok na równie wspaniałych jasełkach w tym samym gronie – podkreślił wiceprezydent Wieczorek.
Swoje jasełka seniorzy z Domu przy Grota Roweckiego wystawią jeszcze kilka razy w karnawale, m.in. dla wymagającej dziecięcej publiczności.
***
Miasto Łódź prowadzi 16 Domów Dziennego Pobytu; 15 placówek jest prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi (dwie posiadają dodatkowe filie), a jedna funkcjonuje w strukturze Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie dysponują łącznie 760 miejscami dla seniorów.
W Domach Dziennego Pobytu seniorzy korzystają m.in. z możliwości pobytu i wypoczynku na terenie placówki od poniedziałku do piątku w godz. 8 -16, wyżywienia, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich, a także korzystają z zajęć, które pomagają im utrzymać sprawność.