Spot ukaże się na stronie miasta, w mediach społecznościowych (miasta oraz instytucji kultury) oraz nośnikach MPK. Jego premiera w sieci nie bez powodu odbyła się 3 kwietnia. Epidemia uniemożliwiła organizację otwarcia Roku, które planowane było na ten weekend.
Odbyć się miała konferencja z udziałem wnuka Kowalewskiego, mieszającego w Szwajcarii, Hugo Ferreiry Kowalewskiego oraz ekspertów m.in. prof. Grzegorza Nowika, autora książek o roli wywiadu w czasie wojny polsko-rosyjskiej. Planowano też retro wieczór w Muzeum Kinematografii, gdzie pokazany miał być teatr telewizji: „Człowiek, który zatrzymał Rosję”. W weekend łodzianie mieli poznawać łódzkie wątki z życia J. Kowalewskiego podczas retro-wycieczek zabytkowym trambusem.
Miasto zaprasza, zatem do poznawania historii bez wychodzenia z domu. Ukaże się też specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi, poświęcony Janowi Kowalewskiego i miejscom z nim związanym w Łodzi.
W ramach współpracy z rodziną bohatera miasto ustaliło wiele nowych faktów, o jego dziejach, a wszystkie aktualności znaleźć można na stronie www.lodz.pl/kowalewski.
Jan Kowalewski został patronem roku decyzją Senatu RP 17 października 2019 r. Z inicjatywą wystąpił senator Ryszard Bonisławski, przy wsparciu i we współpracy z miastem Łódź.