Jeden człowiek przeważa o zwycięstwie Polski. Premiera spotu promocyjnego o Janie Kowalewskim

Miasto Łódź przypomina: rok 2020 jest rokiem Jana Kowalewskiego, łodzianina, wybitnego kryptologa, bohatera wojny polsko-rosyjskiej 1920 r. Z tej okazji powstał spot promocyjny, przypominający o niezwykłym wkładzie Jana Kowalewskiego w zwycięstwo Polski w bitwie warszawskiej 15 sierpnia 1920 r. Kryptolog złamał 100 rosyjskich kluczy szyfrowych, co pomogło odczytać blisko 3000 tajnych depesz wroga. Najważniejsza z nich dotyczyła ofensywy okolic Warszawy.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Spot ukaże się na stronie miasta, w mediach społecznościowych (miasta oraz instytucji kultury) oraz nośnikach MPK. Jego premiera w sieci nie bez powodu odbyła się 3 kwietnia. Epidemia uniemożliwiła organizację otwarcia Roku, które planowane było na ten weekend.

Odbyć się miała konferencja z udziałem wnuka Kowalewskiego, mieszającego w Szwajcarii, Hugo Ferreiry Kowalewskiego oraz ekspertów m.in. prof. Grzegorza Nowika, autora książek o roli wywiadu w czasie wojny polsko-rosyjskiej. Planowano też retro wieczór w Muzeum Kinematografii, gdzie pokazany miał być teatr telewizji: „Człowiek, który zatrzymał Rosję”. W weekend łodzianie mieli poznawać łódzkie wątki z życia J. Kowalewskiego podczas retro-wycieczek zabytkowym trambusem.

Miasto zaprasza, zatem do poznawania historii bez wychodzenia z domu. Ukaże się też specjalny numer Kroniki Miasta Łodzi, poświęcony Janowi Kowalewskiego i miejscom z nim związanym w Łodzi. 

W ramach współpracy z rodziną bohatera miasto ustaliło wiele nowych faktów, o jego dziejach, a wszystkie aktualności znaleźć można na stronie www.lodz.pl/kowalewski.   

Jan Kowalewski został patronem roku decyzją Senatu RP 17 października 2019 r. Z inicjatywą wystąpił senator Ryszard Bonisławski, przy wsparciu i we współpracy z miastem Łódź.

Powiązane linki

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt