Jedyne w Polsce psy leśne w Orientarium w Łodzi. Początek hodowli gatunku! [ZDJĘCIA]

Chip zwiedził już trochę Europy. Przyjechał do Łodzi z Czech, z ogrodu zoologicznego w Igławie, a urodził się w zoo w Chester, w Wielkiej Brytanii. Teraz ma misję w Orientarium w Łodzi – stworzyć parę z Tequilą.

fot. ŁÓDŹ.PL
Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej
7 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Tequila – samica psa leśnego, która w Orientarium w Łodzi zamieszkała kilka miesięcy temu, doczekała się towarzysza. Dołączył do niej 5-letni Chip i od razu wpadł w oko rok młodszej suce. Para świetnie się ze sobą dogaduje, a to dobrze wróży ich wspólnej przyszłości i szansom na stworzenie rodziny.

Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Dzięki błonie pławnej między palcami są wyśmienitymi pływakami. W skład diety pakożerów wchodzą różnego rodzaju gryzonie – w tym paki – stąd ich nazwa.

– Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado może złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren (rozpylając go stając na przednich nogach) ma zapach octu. Stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do Łodzi z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

Pakożer – gatunek zagrożony wyginięciem

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje gatunek ten jako bliski zagrożenia, stąd też ważna jest hodowla pakożerów w ogrodach zoologicznych. W naturze liczebność populacji psów leśnych stale maleje. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk – na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do łódzkiego zoo z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu  tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Kontakt