Jedyne w Polsce psy leśne w Orientarium w Łodzi. Początek hodowli gatunku! [ZDJĘCIA]

Chip zwiedził już trochę Europy. Przyjechał do Łodzi z Czech, z ogrodu zoologicznego w Igławie, a urodził się w zoo w Chester, w Wielkiej Brytanii. Teraz ma misję w Orientarium w Łodzi – stworzyć parę z Tequilą.

fot. ŁÓDŹ.PL
Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej
7 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Tequila – samica psa leśnego, która w Orientarium w Łodzi zamieszkała kilka miesięcy temu, doczekała się towarzysza. Dołączył do niej 5-letni Chip i od razu wpadł w oko rok młodszej suce. Para świetnie się ze sobą dogaduje, a to dobrze wróży ich wspólnej przyszłości i szansom na stworzenie rodziny.

Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Dzięki błonie pławnej między palcami są wyśmienitymi pływakami. W skład diety pakożerów wchodzą różnego rodzaju gryzonie – w tym paki – stąd ich nazwa.

– Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado może złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren (rozpylając go stając na przednich nogach) ma zapach octu. Stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do Łodzi z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

Pakożer – gatunek zagrożony wyginięciem

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje gatunek ten jako bliski zagrożenia, stąd też ważna jest hodowla pakożerów w ogrodach zoologicznych. W naturze liczebność populacji psów leśnych stale maleje. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk – na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do łódzkiego zoo z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu  tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt