Obchody pamięci dzieci wojny odbywają się w tym miejscu już kilka lat, jednak od dwóch lat mają status imprezy ogólnopolskiej. Przy słynnym "Pękniętym Sercu" spotkały się stowarzyszenia dzieci wojny z całej Polski, a także przedstawiciele rządu i władz Łodzi. W obchodach uczestniczyli wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.
W tym roku osoby szczególnie zasłużone dla idei przedsięwzięcia wyróżnione zostały krzyżami Stowarzyszenia Dzieci Wojny. Posłanka Alicja Kaczorowska otrzymała także medal "Pro Patria", za szczególne zaangażowanie na rzecz nadania łódzkiej imprezie rangi Centralnych Obchodów Święta Polskich Dzieci Wojny w Łodzi.
Impreza odbywa się w parku Szarych Szeregów, ponieważ w miejscu tym znajduje się memoriał niemieckiego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej. Obóz dla małoletnich więźniów funkcjonował od końca 1942 roku do 19 stycznia 1945 roku i przeszło przez niego 3 tys. dzieci. Wiele z nich zginęło.
Wzruszającym momentem uroczystości było odczytanie wspomnień Tadeusza Raźniewskiego, ośmioletniego więźnia, późniejszego autora książki "Chcę żyć". Aktorka Mirosława Marcheluk przywołała przerażające obrazy, zapisane w pamięci uwięzionego dziecka: głodu, zimna, nieludzkiej pracy i tortur, jakimi poddawano polskie dzieci uznane za wrogów Trzeciej Rzeszy. W obozie przebywały dzieci od 2 do 16 roku życia, stłoczone w drewnianych barakach, otrzymujące głodowe racje żywnościowe. Ich codzienność stanowiły wielogodzinne apele, bezwzględne traktowanie, brak higieny i choroby.
- To przejmujące, że wojna dotyka zawsze najbardziej tych, którzy są wobec niej najbardziej niewinni i bezbronni. Jesteśmy tu, by wyraźnie o tym mówić, krzyczeć z całego serca, tu z Łodzi, gdzie miały miejsce tak przerażające wydarzenia. Aby już nigdy dzieci nie cierpiały, aby nigdy nie pękły serca matek, żadnego rodzica - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.
Organizatorami obchodów było Stowarzyszenie Centralne Obchody Święta Polskich Dzieci Wojny w Łodzi wraz z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Łódzkim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim WŁ.