Jeże wychodzą na wolność! Ich nowe życie po Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi

Prawie 40 jeży wypuszcza na wolność Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi. Jeże co roku trafiają do placówki po kolizjach i wypadkach, a jeśli nie są wystarczająco zdrowe i silne, zostają tam na zimę. Wiosną wypuszczane są na wolność. Wyleczone i odżywione będą doskonale radzić sobie w naturalnych warunkach.

fot. ŁÓDŹ.PL
Wyleczone i odżywione jeże trafiają do swojego naturalnego środowiska

Jeże, które trafiają do ośrodka, to najczęściej zwierzęta poranione, po wypadkach lub spotkaniu z jakimiś drapieżnikami. Ratują je łodzianie i zawożą na ul. Wycieczkową. Tam zwierzątka są obejmowane kompleksową opieką. U tych poranionych trzeba zaszyć rany.

– Nie jest to takie proste, bo jak wiemy, jeż zwija się w kulkę. Oprócz szycia potrzebuje jeszcze leków, ciągłego karmienia i stałej opieki – informuje Kamil Polański, szef ośrodka. –

Jeże, które zostają u nas na zimę, nie hibernują. W ich pomieszczeniu panuje temperatura kilkunastu stopni. W bliskiej zeru, kiedy to przechodzą zazwyczaj w stan hibernacji, mogłyby po prostu umrzeć. Gdy do nas trafiają, są najczęściej zbyt słabe, niedożywione i zarobaczone. Taki jeż waży około 250 gramów. Kiedy je wypuszczamy, ważą około 1 kilograma.

Nie wszyscy wiedzą, że jeże są nosicielami kleszczy. Rekordzista ważący 280 gramów miał ich na sobie aż 40! Odrobaczone i odżywione jeże na wolność wypuszczane są wiosną, gdy temperatura w nocy jest już powyżej zera stopni. Wypuszczane są po kilka sztuk w różne miejsca. 

O czym warto pamiętać, kiedy spotkamy na swojej drodze jeża?

– To zwierzęta, które często mieszkają na osiedlach i w mieście. Wywożąc je do lasu, robimy im niedźwiedzią przysługę, bo może się zdarzyć, że zabierzemy samicę, która na chwilę oddaliła się od gniazda z młodymi – ostrzega Kamil Polański.

Kiedy znajdziemy samicę jeża z młodymi w miejscu, w którym może im coś zagrażać, trzeba wiedzieć o tym, że nie przenosi się matki razem z małymi jeżami w jednym pudełku. Jeżyca pod wpływem silnego stresu może zagryźć swoje młode.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt