Kajakiem po Pilicy

Zbliżająca się wiosna zachęca do planowania wypoczynku na łonie natury. Łodzianie lubią spędzać wolny czas nad wodą, jednak w mieście nie ma dużych rzek i jezior. Z tego względu wodnych atrakcji mieszkańcy poszukują w innych, często bardzo odległych regionach Polski. Daleki wyjazd nie jest jednak konieczny do tego, by przeżyć fantastyczną przygodę na szlaku wodnym.

Można ją znaleźć również na Pilicy - rzece, która przez dekady była głównym dostarczycielem pitnej wody dla Łodzi. Teraz jest jednym z atrakcyjniejszych szlaków kajakowych. Docenili to organizatorzy i uczestnicy Cross - Maratonu Wielka Siła, który w tym roku odbędzie się już po raz czwarty. Nazwa imprezy nawiązuje do piosenki stworzonej trzy lata temu z myślą o dzieciach z autyzmem, którym dedykowany jest cross na Pilicy.

W tym roku uczestnicy będą mieli do pokonania 115 km. Wystartują 1 kwietnia z Przedborza, a rywalizację zakończoną w Domaniewicach. Na trasę wyruszą o godz. 6 rano. W drodze do mety będą mieli do pokonania Zalew Sulejowski. Czeka ich również przenoszenie kajaków przez ogromną zaporę w Smardzewicach.

Termin oraz morderczy dystans maratonu sprawiają, że należy on do najtrudniejszych a zarazem najbardziej prestiżowych tego typu imprez w Polsce. Co roku bierze w niej udział ponad 100 uczestników. Są wśród nich zarówno doświadczeni kajakarze, jak i osoby o niewielkim obyciu na wodzie.

Zawodnicy będą mogli zakończyć rywalizację na dwóch punktach kontrolnych - w Sulejowie oraz Tomaszowie Mazowieckim. Każdy uczestnik bez względu na pokonany dystans otrzyma specjalny certyfikat. Na zwycięzców czekają natomiast wartościowe nagrody rzeczowe przekazane przez darczyńców. Piliczański cross - maraton ma charakter Mistrzostw Polski w Kajakarstwie Długodystansowym.

Wręczenie medali i uhonorowanie innych uczestników odbędzie się 2 kwietnia, czyli w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Impreza jest zorganizowana na zasadzie non profit.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt