Co roku Urząd Miasta Łodzi przekazuje właścicielom prywatnych zabytków wpisanych do rejestru dotacje na remonty. Dzięki temu obecnie odnawiana jest kamienica Brautigama przy al. Kościuszki 53.
Kamienica ta powstała w 1912 roku. Ma reprezentacyjną fasadę oraz bogate wnętrza. Wynajmowano w niej luksusowe mieszkania. W 1936 r. kamienicę zakupił Powszechny Zakład Ubezpieczeń i znajdowały się tam mieszkania dla wyższej rangi pracowników tej instytucji. Obecnie właścicielem kamienicy jest wspólnota mieszkaniowa, która od trzech lat odnawia fasadę budynku, m.in. dzięki dotacji miejskiej. Obecnie remontowana jest elewacja parteru.
Właśnie trwa nabór wniosków na kolejną edycję projektu. - Mamy obecnie nabór wniosków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Można się starać o dotacje na wykonanie różnego typu prac, które będą realizowane w przyszłym roku - powiedziała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków.
O dofinansowanie mogą starać się osoby fizyczne, jednostki organizacyjne, które posiadają tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Taka dotacja może być udzielona na szereg prac, czyli od dokumentacyjnych przez badawcze, a także na roboty budowlane, konserwatorskie, restauratorskie, czy np. izolacje przeciwilgociowe. Dotacja może być udzielona do wysokości 50 proc. nakładów koniecznych do wykonania prac. Trzeba mieć uzgodniony zakres robót, pozwolenie konserwatora, kosztorys inwestorski i zgodę współwłaścicieli. Wnioski składa się na formularzach, które są dostępne m.in. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej UMŁ lub w biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wypełnione dokumenty należy składać w kancelarii UMŁ przy ul. Piotrkowskiej 104 do 31 października 2018 roku. Prace będą realizowane w 2019 roku.
- W tym roku opracowaliśmy poradnik dla ubiegających się o dotację. Mamy nadzieję, że będzie on pomocny przy wypełnianiu wniosku. Do dyspozycji zainteresowanych są też nasi urzędnicy, którzy w razie potrzeby służą pomocą - podkreślała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.
W poradniku zawarto informacje, które krok po kroku wyjaśniają, jak wypełnić dokumenty, kto może starać się o pieniądze, jakie są zasady, jakie dokumenty należy złożyć dodatkowo oraz jakich formalności należy dopełnić.
W 2018 roku dofinansowanie otrzymało wiele zabytków. Do rozdysponowania było 2,5 mln zł. Między innymi 800 tys. zł przekazano na dalszy remont kościoła pw. Zesłania Ducha Świętego na pl. Wolności. Dzięki temu odnawiana jest elewacja i obiekt zyskuje nowy kolor. Miasto stara się, żeby zabytki otrzymujące wsparcie spełniały różne funkcje i by dzięki dotacjom uwypuklać ich walory architektoniczne – są to kamienice, obiekty sakralne, ale też np. zabytkowe magazyny.
W przyszłym roku pula pieniędzy, która zostanie rozdysponowana na remonty zabytków, będzie na poziomie roku 2018.