Kamienice przy Włókienniczej będą miały zdobione fasady. "Pokażemy historyczny detal widziany przez soczewkę współczesności"

Kamienice przy ul. Włókienniczej (kiedyś ul. Kamiennej) będą miały zdobione fasady. W ramach rewitalizacji nie tylko przejdą generalne remonty, ale także zostaną im przywrócone detale na elewacjach. Będą to współczesne cytaty z historii światowej architektury.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Dziś (1 lutego) zaprezentowano propozycje remontów elewacji kamienic przy ul. Włókienniczej

Dziś Włókiennicza jest bardzo zdegradowana, ale ma szansę stać się jedną z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie przestrzeni w Łodzi. - Na wszystkich miejskich elewacjach kamienic planujemy zrealizować projekty architektoniczne z dużą dozą kreacji - mówił Tomasz Piotrowski, dyrektor Departamentu Prezydenta UMŁ.

Właśnie zaprezentowano propozycje remontów elewacji, przyjęte przez Komitet Sterujący. Większość przedstawionych koncepcji autorstwa studentów, doktorantów i młodych architektów, powstała pod kierunkiem prof. A. Wachowicza, ale są też projekty przygotowane przez Miejską Pracownię Architektoniczną.

W ciągu dwóch tygodni zostanie ogłoszony przetarg na realizację pierwszych z nich. Koncepcje będą elementem składowym przetargu. Wykonawca będzie miał obowiązek przygotować projekt budowlany. Miasto wraz z ekspertami, pracującymi w Komitecie Sterującym, będzie prowadzić nadzór autorski.

Przygotowano również koncepcje dla prywatnych i wspólnotowych nieruchomości. UMŁ zamierza zaproponować tym właścicielom budynków doradztwo w zakresie realizacji takiej inwestycji. - Jesteśmy na dobrej drodze, by Włókiennicza była fajną, budzącą pozytywne wrażenie ulicą - podkreśla dyrektor Piotrowski.

Co ważne, odnowiona zostanie nawierzchnia ulicy, która zostanie wykonana z wyjątkowego materiału. Także podwórka kamienic zyskają nowy wygląd. Ich wizerunkiem zajmą się artyści malarze.

Jak podkreślił prof. Marek Janiak, dyrektor Biura Architekta Miasta, ulica Włókiennicza w przeszłości podczas remontów prowadzonych w latach 50-tych i 60-tych została świadomie pozbawiona wszystkich detali historycznych. - Tymczasem w detalach na łódzkich kamienicach pobrzękuje starożytny Rzym i Grecja. To ogromna spuścizna dziedzictwa kulturowego. Domy bez tej opowieści historycznej są dużo brzydsze i dużo mniej ciekawe, gorzej przemawiają do odbiorcy. Dlatego przywracamy stracone niegdyś detalowanie na kamienicach. Młodym architektom, którzy pracowali przy tym projekcie daliśmy takie zadanie, żeby pokazali historyczny detal, oglądany przez soczewkę współczesności - mówił Marek Janiak.

W ramach tego projektu zostanie poddanych rewitalizacji 13 budynków należących do miasta. Trzy z nich zostaną odtworzone ze względu na wpisy do rejestru i ewidencji zabytków, a pozostałych dziesięć to przestrzeń do kreatywnych zabiegów architektów. Obiekty będą remontowane również wewnątrz. Zaplanowano też rewitalizację społeczną tej przestrzeni. Pojawią się nowe funkcje gospodarcze - obok mieszkań także kawiarnie, sklepy, antykwariaty, galerie czy np. przedszkole. Będą nowe ławki i drzewa. Ulica stanie się przyjazna dla pieszych i rowerzystów, przejezdna, jednak bez funkcji parkingowych. Całość inwestycji powinna być zrealizowana w 2020 roku, jej koszt wyniesie nawet do 350 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt