- Musimy pamiętać, że dowód może być narzędziem, które posłuży do kradzieży naszej tożsamości. Złodzieje mogą wykorzystać dane zawarte w dokumencie do dokonania wyłudzeń i zameldowań, dlatego należy strzec dowodu osobistego i nie posługiwać się nim bezmyślnie, np. zostawiając go w wypożyczalniach sprzętu pod zastaw - przestrzega Grzegorz Szatiło, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMŁ.
Akcja nieskradzione.pl to wspólna inicjatywa Biura Informacji Kredytowej oraz Komendy Głównej Policji. - Kampania jest odpowiedzią na zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości i wzrastającą liczbę przestępstw wyłudzenia kredytów, przy użyciu cudzego dowodu osobistego - mówi Aleksandra Stankiewicz-Billewicz, z Biura Informacji Kredytowej.
Kampania prowadzona jest bezpośrednio w miejscach składania wniosków o wydanie dowodu osobistego, gdzie każda osoba zostanie pouczona o ochronie własnych danych i dowie się, jak postępować w przypadku utraty dowodu osobistego. - Pierwszym krokiem po stracie dowodu osobistego jest jego zastrzeżenie. Można to zrobić bezpłatnie na stronie www.bik.pl, która przekaże informację o wyłączeniu dokumentu z obiegu do banków, operatorów telefonii komórkowych i Poczty Polskiej. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o unieważnienie i wydanie nowego dowodu osobistego w urzędzie - tłumaczy Aleksandra Stankiewicz-Billewicz.
Więcej informacji o akcji oraz porad dotyczących ochrony swojej tożsamości i dokumentów osobistych znajduje się na stronie internetowej www.nieskradzione.pl