Kartka z kalendarza. Dom Buta w ogniu. Sprawcą był nastoletni piroman

24 maja 1990 roku pożar strawił znany budynek handlowy przy ul. Piotrkowskiej 98 znany w Łodzi jako Dom Buta.

fot. Archiwum
Dom Buta mieści się przy Piotrkowskiej 98

Pisaliśmy niedawno, że to historyczne, kultowe niemal dla miasta miejsce odżyje i znów zapełni się klientami. Od 1892 roku działał tu Magazyn Konfekcyjny Emila Schmechela, który przybył do Łodzi ze Zgierza. Na przełomie XIX i XX wieku był to najlepszy punkt handlowy, który – jak na ironię – przez ostatnie 20 lat stał opustoszały, co musi budzić zastanowienie. To przecież ścisłe centrum miasta i niemal środek głównej ulicy, a do tego najwyższe wzniesienie i dosłownie szczyt ul. Piotrkowskiej.  Od 1961 r. do końca lat 80. działał tutaj Dom Obuwniczy PDT, popularnie nazywany przez łodzian Domem Buta. I choć od ponad 40 lat nie sprzedaje się tutaj obuwia nazwa pozostała w użyciu do dziś. Eklektyczny zabytkowy obiekt nie miał jednak szczęścia w ostatnich kilku dekadach.

Najpierw budynek uległ spaleniu, a sprawcą pożaru był nastoletni piroman, który rozpalił ogień w stylowej wieżyczce, a trwał tam wówczas remont. Straż przyjechała bardzo szybko, ale najwyższa kondygnacja zawaliła się i budynek spłonął niemal doszczętnie. Kilka lat później dokonano jednocześnie remontu i gruntownej przebudowy, a w całkowicie nowych wnętrzach  przez kilka lat działała Galeria Centrum, przeniesiona potem do Galerii Łódzkiej. Od tamtej pory świetnie położony obiekt handlowy był zamknięty na cztery spusty. To chyba jakieś fatum, które – miejmy nadzieję – już się skończyło…

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt